Cu mult noroc: Femeile DFB își păstrează șansa olimpică

Ultima zi a meciului dintre Germania și Danemarca din grupele Ligii Națiunilor a decurs foarte diferit de ceea ce se aștepta. În cele din urmă, Horst Hrubesch și jucătorii săi pot respira adânc.

Sara Doorsoun (l) este urmărită de galeza Rachel Rowe. Foto:.aussiedlerbote.de

Liga Națiunilor - Cu mult noroc: Femeile DFB își păstrează șansa olimpică

După un meci cu sufletul la gură și grație ajutorului Islandei, echipa feminină de fotbal a Germaniei și selecționerul interimar Horst Hrubesch și-au păstrat aproape în viață șansele la Jocurile Olimpice de la Paris 2024.

Un dezamăgitor 0-0 cu Țara Galilor, la Swansea, a fost suficient pentru ca femeile din DFB să câștige grupa Ligii Națiunilor, în timp ce rivala Danemarca a pierdut surprinzător cu 1-0 în fața Islandei. La turneul final din perioada 21-28 februarie, de data aceasta echipa slabă condusă de căpitanul Alexandra Popp va lupta acum pentru cele două bilete olimpice europene rămase. Posibilele adversare sunt campioanele mondiale Spania și Franța.

Vicecampioanele nervoase de la Campionatul European nu au reușit în niciun moment să se bazeze pe victoria solidă de vinerea trecută cu 3-0 în fața Danemarcei. În cel de-al patrulea meci sub comanda lui Hrubesch, în vârstă de 72 de ani, a ratat pentru prima dată o victorie.

Competiția continuă să se inflameze

Idolul de la HSV a subliniat prin unsprezecele de start că continuă să aprindă competiția: Elisa Senß de la Leverkusen, care a debutat în DFB la Rostock, a jucat de la început, la fel ca și Paulina Krumbiegel de la Hoffenheim, pentru Giulia Gwinn, de altfel setată, și Jule Brand, care a fost puțin luată în considerare în ultima vreme. Sara Doorsoun a înlocuit-o pe Marina Hegering, suspendată, în apărarea centrală.

Deși nemțoaicele câștigaseră fără probleme prima manșă cu 5:1, au început foarte neglijent pe Liberty Stadium, pierzând foarte mult mingea. Portarul Merle Frohms a avut noroc după un sfert de oră, când mingea lui Rachel Rowe a lovit mai întâi stâlpul și apoi spatele ei, înainte de a ajunge în plasă. Prima repriză foarte slabă a amintit de prestațiile de la Cupa Mondială ratată din Australia din vară. Sarai Linder a ratat cu un șut de puțin peste transversală (41') - nu a mai fost mare lucru în atac în jurul lui Popp.

Schimbări pentru repriza a doua

După pauză, Hrubesch a introdus două jucătoare noi, Gwinn și Linda Dallmann din Munchen. Deși femeile DFB au crescut oarecum presiunea, au continuat să se chinuie enorm. Cu toate acestea, Senß a fost aproape de 1-0 în minutul 55, când portarul Olivia Clark a deviat lobul său pe lângă stâlp.

Popp a fost foarte puțin folosită ca atacant central. Jucătoarea de la Wolfsburg a primit și o lovitură la cap de la Sophie Ingle și a intrat la ultima fază cu o ușoară accidentare. Cu o victorie, oricât de mare, echipa germană ar fi fost sigură de câștigarea grupei fără niciun ajutor din afară.

Hrubesch și echipa sa speră acum să întâlnească Franța în semifinale, care vor fi trase la sorți luni de UEFA. Această constelație le-ar oferi femeilor din DFB o a doua șansă în caz de înfrângere: În calitate de gazde olimpice, franțuzoaicele sunt cap de serie la Paris. Dacă ajung în finala turneului final, echipa de pe locul al treilea ar fi și ea la Jocurile de vară. În afară de Franța, doar alte două echipe europene vor primi un bilet olimpic. Nemțoaicele au ratat participarea la Jocurile de la Tokyo, dar au câștigat aurul la Rio de Janeiro în 2016.