SportȘtirifotbal

Cristiano Ronaldo marchează un nou hat-trick în victoria din preliminariile Cupei Mondiale

După ce luna trecută a devenit cel mai bun marcator din toate timpurile în fotbalul internațional masculin, Cristiano Ronaldo pare hotărât să se distanțeze cât mai mult posibil de urmăritori.

.aussiedlerbote.de

Ronaldo a marcat aseară un hat-trick în victoria cu 5-0 a Portugaliei în fața Luxemburgului, în Grupa A de calificare la Cupa Mondială, ajungând astfel la 115 goluri internaționale, cu șase goluri mai mult decât fostul atacant iranian Ali Daei și cu 35 în fața lui Lionel Messi, care a marcat al 80-lea său gol pentru Argentina în acest weekend.

În timp ce a extins un record, Ronaldo a mai obținut unul - devenind primul om care a marcat 10 hat-trick-uri în fotbalul internațional.

"Am promis că voi căuta mereu mai mult și mai mult și mai mult!" a scris Ronaldo pe Instagram după meci. "Este în ADN-ul meu și al nostru, nu ne vom mulțumi niciodată, nu vom renunța niciodată și vom lupta mereu pentru tot ceea ce putem realiza! Hai Portugalia!"

Cele trei goluri ale lui Ronaldo, în vârstă de 36 de ani, duc totalul carierei sale pentru club și țară la un număr incredibil de 58 de hat-trick-uri și, așa cum s-a întâmplat în cazul multora dintre ele, a fost ajutat pe parcurs de un penalty.

Ronaldo a deschis scorul din penalty după doar șapte minute - executând penalty-ul direct la mijloc, după ce Bernardo Silva a fost faultat.

Ronaldo a executat fără probleme primul său penalty.

Atacantul lui Manchester United s-a aliniat pentru al doilea penalty al meciului doar câteva minute mai târziu, ștergând praful după ce a fost doborât de portarul luxemburghez Anthony Moris.

Arbitrul i-a ordonat lui Ronaldo să reia al doilea penalty reușit pentru că a fost încălcat, dar acesta a mărit confortabil avantajul Portugaliei la două puncte la a doua sa încercare.

Coechipierul său de la Manchester United, Bruno Fernandes, a adăugat un al treilea gol cu puțin timp înainte de minutul 18, în timp ce Portugalia amenința să mărească scorul la greieri, dar Luxemburgul a rezistat și a menținut diferența la trei până când Joao Palhinha a marcat cu capul din corner la jumătatea reprizei secunde.

Mijlocașul de la Sporting a sărbătorit cu o odă la saltul "Siuuuuu" caracteristic lui Ronaldo - un omagiu pe care Ronaldo l-ar fi apreciat fără îndoială mai mult decât omagiul lui Andros Townsend după egalarea sa împotriva lui United în urmă cu două săptămâni.

Joao Palhinha își marchează golul cu o celebrare în stilul lui Ronaldo.

Cu patru minute rămase din timpul regulamentar, creatorul original a reluat mișcarea pentru el însuși - sărbătorind în stilul său obișnuit după finalizarea hat-trick-ului său printr-o lovitură de cap de la mică distanță.

Cu această victorie, Portugalia se află la un punct în spatele liderului Grupei A, Serbia, cu un meci în minus. Cele două formații dețin un avans de neatins față de restul grupei și se vor confrunta în ultimul meci de calificare.