SportȘtirifotbal

Cristiano Ronaldo atinge pragul de goluri în timpul celui de-al 600-lea meci de campionat

Cristiano Ronaldo a atins o nouă bornă de goluri cu ocazia celui de-al 600-lea meci de campionat.

.aussiedlerbote.de

Marți, când a marcat al treilea gol al lui Juventus în victoria cu 3-0 împotriva lui Spezia, Ronaldo a devenit primul jucător care a marcat cel puțin 20 de goluri în fiecare din ultimele 12 sezoane consecutive în mai mult de unul dintre cele mai importante cinci campionate din Europa.

Rivalul lui Ronaldo, Lionel Messi, a marcat 19 goluri în campionat până acum în acest sezon și este pe punctul de a depăși pragul de 20 de goluri pentru al 13-lea sezon consecutiv cu Barcelona.

Alvaro Morata și Federico Chiesa au marcat primele două goluri ale lui Juventus, înainte ca Ronaldo, care a lovit stâlpul în prima repriză, să finalizeze un contraatac în ultimele minute ale meciului.

În urma acestui rezultat, Juventus se află pe locul trei în Serie A din Italia, la șapte puncte în spatele liderului Inter Milano.

CITEȘTE: Porsche-ul lui Diego Maradona este scos la vânzare

Cristiano Ronaldo a marcat al 20-lea său gol în Serie A din acest sezon.

"Nu am avut un start strălucit, ceea ce este normal atunci când joci la fiecare trei zile", a declarat Andrea Pirlo, antrenorul lui Juventus, în condițiile în care echipa sa a avut nevoie de o oră pentru a deschide scorul.

"Am încercat să gestionăm jocul și ne-am creat și câteva ocazii în prima repriză. În a doua repriză, datorită unor fețe proaspete, am reușit să fim mai amenințători și să schimbăm disputa, cu aripi și mijlocași care au făcut curse bune în careu."

Vizitați CNN.com/sport pentru mai multe știri, videoclipuri și reportaje

Ronaldo a marcat acum 20 de goluri în 21 de meciuri de campionat în acest sezon și rămâne cel mai bun marcator din Serie A, cu două în fața lui Romelu Lukaku de la Inter.

Luna trecută, se credea că Ronaldo a devenit cel mai mare marcator din toate timpurile, deși se discută în continuare dacă a depășit numărul contestat al regretatului atacant austro-ceh Josef Bican.

Primul jucător care a câștigat vreodată titluri în Premier League, La Liga și Serie A, jucătorul în vârstă de 36 de ani se apropie și de recordul internațional de goluri, după ce anul trecut a marcat al 102-lea său gol pentru Portugalia.