SportȘtirifotbal

Comorele reușesc o surpriză istorică și elimină Ghana la debutul în AFCON

Mica națiune arhipelag din Comore a reușit una dintre cele mai mari surprize din toate timpurile la Cupa Africii pe Națiuni (AFCON) cu o victorie cu 3-2 în Grupa C împotriva Ghanei, marți, eliminând cvadrupla campioană din turneul din Camerun.

.aussiedlerbote.de

După ce a fost admisă ca membră a FIFA abia în 2005, a patra cea mai mică țară din Africa - locul 132 în lume - a surprins o echipă din Ghana, cu vedete din Premier League, la debutul său în turneu, pentru a obține prima victorie din istorie la AFCON.

Finalul de la mică distanță al lui Ahmed Mogni, cu cinci minute înainte de final, a decis un meci palpitant, declanșând scene de euforie în vestiar și oferind Comorelor o șansă de a se califica în fazele eliminatorii ca una dintre cele patru echipe clasate pe locul trei, dacă rezultatele din grupele rămase nehotărâte le vor fi favorabile.

Mogni sărbătorește al doilea gol decisiv.

Euforia Comorelor reprezintă un contrast puternic cu rușinea înfrângerii suferite de Ghana. Stelele Negre - a căror coloană vertebrală îi includea pe Daniel Amartey de la Leicester, mijlocașul lui Arsenal Thomas Partey și atacantul lui Crystal Palace Jordan Ayew - nu mai reușiseră să treacă de faza grupelor de 16 ani.

Maniera umilitoare a eliminării va pune presiune pe managerul Milovan Rajevac care, după ce a condus Ghana la doar câteva minute de semifinalele Cupei Mondiale în 2010, a fost reconfirmat în septembrie anul trecut.

Sârbul trebuie acum să își adune echipa înaintea rundei a treia critice a preliminariilor pentru Cupa Mondială din Qatar 2022 din martie, în care Ghana va fi în potul doi al tragerii la sorți a Confederației Africane de Fotbal (CAF).

CITEȘTE: După ce a obținut o calificare "de vis", mica națiune insulară Comore este pregătită să înfrunte un continent la Cupa Africii pe Națiuni

Uimită

Comorele făcuseră deja istorie după doar patru minute de la începerea meciului, când atacantul El Fardou Ben Nabouhane a trecut cu o lovitură joasă pe lângă portarul ghanez Jojo Wollacott, marcând primul gol al țării sale la AFCON.

Un început de coșmar pentru cvadrupla campioană a devenit și mai rău atunci când André Ayew a fost eliminat în mod controversat pentru o intervenție asupra portarului din Comore, Salim Ben Boina.

Atacantul de la Al Sadd s-a ciocnit cu portarul după o încercare de a profita de o preluare răsturnată de Ben Boina, care a fost ulterior scos accidentat și înlocuit cu Ali Ahamada între buturi.

Un Ayew abătut pleacă în timp ce Ahamada îl înlocuiește pe Ben Boina, accidentat.

Comorele și-au dublat avantajul după pauză, când Mogni, după ce a făcut cu brio să lucreze în cameră de la Partey, a lovit jos pe lângă Wollacott din interiorul careului - instigând o celebrare de grup coregrafiată și veselă în rândul echipei și al înlocuitorilor.

Ghana a reacționat aproape instantaneu când Richmond Boakye a reluat cu capul din corner și a egalat mai târziu, grație unui alt corner, cu puțin peste 10 minute înainte de final, când Alexander Djiku a reluat cu capul lui Partey.

Cu toate acestea, basmul nu a fost negat - Mogni a transformat centrarea joasă și efervescentă a lui Bendjaloud Youssouf pentru a-și asigura dubla și o victorie istorică pentru națiunea insulară.

Mai multe despre istorie

O altă bucată de istorie AFCON a fost făcută marți, când arbitrul rwandez Salima Mukansanga a condus o linie de arbitri formată numai din femei în timpul victoriei cu 2-1 a Zimbabwe împotriva Guineei în Grupa B.

Astfel, Mukansanga, în vârstă de 35 de ani, a devenit prima femeie care a arbitrat un meci la acest turneu, fiind asistată de Carine Atemzabong din Camerun și Fatiha Jermoumi din Maroc. Sarcina de arbitru asistent video (VAR) a fost preluată de compatrioata lui Jermoumi, Bouchra Karboubi.

La 10 ianuarie, Mukansanga a intrat în istorie devenind prima femeie care a arbitrat un AFCON, când a fost al patrulea oficial în meciul anterior al Guineei din grupe împotriva Malawi.

Șeful arbitrilor CAF, Eddy Maillet, a declarat: "Suntem foarte mândri de Salima, deoarece a trebuit să muncească excepțional de mult pentru a ajunge unde este astăzi.

"Știm că, pentru o femeie, a trebuit să depășească obstacole serioase pentru a ajunge la acest nivel și merită mult credit.

"Acest moment nu este doar pentru Salima, ci pentru fiecare tânără din Africa care are pasiune pentru fotbal și care se vede arbitru în viitor. "