SportȘtiritenis

China Open: Naomi Osaka o învinge pe Caroline Wozniacki, deținătoarea titlului, și ajunge în finală

A fost o săptămână pe cinste pentru Naomi Osaka.

.aussiedlerbote.de

Venită după ce a cucerit titlul Toray Pan Pacific în orașul natal, vedeta japoneză a pus capăt, vineri, în sferturile de finală ale Openului Chinei de la Beijing, în sferturile de finală ale Openului Chinei, proaspătei campioane de la US Open, Bianca Andreescu, care a câștigat 17 game-uri.

Victoria i-a asigurat, de asemenea, calificarea în finala WTA de la Shenzhen, fiind a cincea jucătoare care ajunge în finala de final de sezon, dotată cu 14 milioane de lire sterline.

Fără îndoială încurajată de victoria greu de obținut în fața jucătoarei care i-a succedat la Flushing Meadows, Osaka a eliminat-o sâmbătă în semifinale pe Caroline Wozniacki, campioana în exercițiu de la China Open.

A fost o victorie categorică cu 6-4 6-2 în 84 de minute pentru Osaka, în vârstă de 21 de ani, care își găsește cea mai bună formă la finalul sezonului în turneul asiatic.

Ea o va înfrunta în finală pe Ashleigh Barty, numărul 1 mondial, după ce australianca a salvat o minge de meci în victoria în trei seturi în fața olandezei Kiki Bertens în semifinala de deschidere.

Osaka, numărul patru mondial, a avut șanse la 3-3 în primul set pentru a face break, dar în al nouălea game a reușit și a servit pentru deschiderea scorului.

Un break timpuriu în setul al doilea a creat mai multe probleme danezei Wozniacki, iar Osaka a alergat spre victorie cu un amestec de servicii puternice și lovituri direct câștigătoare.

Victoria a fost cu atât mai meritorie după ce a dezvăluit că a dormit puțin după victoria epică împotriva lui Andreescu din noaptea precedentă.

CITEȘTE: Osaka și Murray impresionează la Beijing

"M-am culcat la 4:00 dimineața, m-am trezit la 6:00 dimineața, deci două ore solide, nu prea pot să dorm după meciurile mele", a spus Osaka.

"Simt că adrenalina mea este mai mare în timpul meciurilor mai dificile, așa că este mai greu să dorm".

Osaka va spera la o noapte mai bună de odihnă înaintea celei de-a patra întâlniri din carieră cu Barty, care conduce cu 2-1 în întâlnirile anterioare.

Thiem în finala ATP

Între timp, în turneul ATP de la Beijing, Dominic Thiem a recuperat de la un set și un break pentru a-l învinge pe rusul Karen Khachanov cu 2-6 7-6 7-5 și a ajuns în finală.

Această victorie i-a adus austriacului un loc în finala ATP de la Londra, luna viitoare, alăturându-se lui Rafael Nadal, Novak Djokovic, Roger Federer și Daniil Medvedev, care s-au calificat în cele opt echipe.

Thiem îl va întâlni în finală pe Stefanos Tsitsipas, al treilea favorit, după ce grecul a trecut de Alexander Zverev, al doilea favorit, în semifinala ulterioară.

Tsitsipas a câștigat un tiebreak strâns în primul set, înainte de a se impune cu 7-6 6-4 în mai puțin de două ore în fața adversarului său german.