SportȘtirifotbal

Chelsea câștigă o finală emoționantă a Cupei Angliei feminine cu o victorie în prelungiri în fața lui Manchester City

Chelsea a trecut la limită de Manchester City într-o finală palpitantă a Cupei Angliei la fotbal feminin, în timp ce reușita deviată a starului australian Sam Kerr a asigurat victoria cu 3-2 a echipei antrenate de Emma Hayes în prelungiri.

Chelsea a învins-o pe Manchester City și a câștigat două titluri consecutive în Cupa Angliei la....aussiedlerbote.de
Chelsea a învins-o pe Manchester City și a câștigat două titluri consecutive în Cupa Angliei la fotbal feminin..aussiedlerbote.de

A fost un meci ispititor între cele mai în formă două echipe din țară; venind pe Wembley, City avea o serie de 13 victorii consecutive, iar Chelsea o serie de 11 victorii consecutive.

În mod curios, ultima dată când una dintre aceste echipe a pierdut un meci a fost împotriva celeilalte, iar meciul a fost, fără surpriză, incredibil de echilibrat pe tot parcursul acestuia.

A fost pentru prima dată când finalele Cupei Angliei masculine și feminine s-au jucat în același weekend, iar după impasul de sâmbătă dintre Liverpool și Chelsea, a fost evident foarte devreme că finala de duminică - jucată în fața unei mulțimi record de 49.094 de spectatori - nu va urma același drum.

După un început frenetic, blocajul a fost rupt imediat după jumătatea de oră, când Kerr a trimis cu capul peste linia de fund a lui Millie Bright, centrarea în adâncime, cu bucluc, la bara a doua. A fost o deschidere meritată pentru Chelsea, care a gestionat ocazia mult mai bine decât adversarul său în primele etape.

CITEȘTE: Liverpool a câștigat finala Cupei Angliei după ce a învins-o pe Chelsea la o lovitură de departajare cu multe nervi

Millie Bright sărbătorește după ce Sam Kerr a deschis scorul pentru Chelsea.

A fost pentru a doua oară când City și Chelsea s-au confruntat într-o finală importantă în acest sezon, City ieșind învingătoare cu 3-1 în finala Cupei Ligii feminine în martie.

Kerr a deschis scorul și în acea zi, iar Chelsea s-ar fi temut, probabil, că ar fi experimentat un déjà vu, deoarece avantajul a durat mai puțin de 10 minute.

Minunatul gol individual al lui Lauren Hemp a readus City la egalitate, deoarece atacantul a tăiat în interiorul lui Bright și a curbat un efort încântător în post îndepărtat, lăsând-o pe portarul Chelsea Ann-Katrin Berger înrădăcinată la fața locului.

Cu toate acestea, Chelsea a preluat conducerea imediat după ora de joc, iar de data aceasta a fost o reușită minunată a lui Erin Cuthbert care a adus echipa în avantaj. Cu foarte puțină ridicare din spate, ea a izbit un șut de la distanță în partea de jos a barei transversale Portarul City Ellie Roebuck nu a putut ajunge aproape.

Chelsea trebuie să fi crezut că a fost golul pentru a asigura două titluri consecutive de Cupa FA, dar echipa City nu știe niciodată când este învinsă.

Efortul individual al lui Lauren Hemp a dus City la nivel.

Cu mai puțin de două minute din cele 90 rămase, Hayley Raso a controlat o minge pe piept și a finalizat strălucit cu exteriorul bocancului pentru a aduce din nou City la egalitate.

A fost un moment extrem de important pentru Raso pe cea mai mare dintre scene. În urmă cu patru ani, ea nici măcar nu era sigură că va mai merge din nou după ce și-a rupt trei vertebre într-o coliziune pe teren în timp ce juca în SUA.

Dar această echipă a lui Chelsea poate pretinde că este una dintre cele mai bune pe care le-a văzut fotbalul feminin din țară.

Au existat unele îngrijorări cu privire la faptul că taxa fizică și emoțională a câștigării titlului de campionat feminin în ultima zi a ultimului weekend al sezonului, după o luptă epuizantă de-a lungul sezonului cu Arsenal, ar fi luat prea mult din echipa Chelsea, dar energia neobosită a lui Kerr a încapsulat dorința cu care joacă echipa.

Sam Kerr a câștigat finala pentru Chelsea în prelungiri.

Eroarea Alannei Kennedy, care a ratat o tentativă de intercepție, a fost cea care i-a oferit mingea lui Chelsea în minutul 10 al prelungirilor. Kerr a alergat mai mult de jumătate din lungimea terenului, înainte de a trimite un șut care a deviat de Alex Greenwood și l-a surprins pe Roebuck.

Victoria a asigurat al 11-lea titlu cu Chelsea pentru Hayes, care nu face decât să își consolideze și mai mult locul ca unul dintre cei mai importanți antrenori din fotbalul feminin.