Celtics reușesc o revenire uriașă în sfertul patru și îi surprind pe Warriors în primul meci al finalei NBA

"Nivelul ridicat de baschet afișat domnilor." Nici măcar Kevin Durant nu și-a putut lua ochii de la seara de baschet de joi.

Al Horford, centrul lui Boston Celtics, sărbătorește în timpul reprizei a doua a meciului 1..aussiedlerbote.de

Boston Celtics a păstrat ce a fost mai bun pentru final, reușind o revenire uriașă în sfertul patru pentru a-i surprinde pe Golden State Warriors cu 120-108 în primul meci al finalei NBA.

După un meci de luptă, Boston s-a impus în cele din urmă cu o diferență confortabilă, având un parțial de 17-0 în sfertul patru pentru a se impune la Chase Center din San Francisco.

Potrivit ESPN, a fost a doua cea mai mare serie de goluri marcate în ultimul sfert al unui meci din finală din ultimele 50 de sezoane.

Al Horford a condus pentru Celtics cu 26 de puncte, în timp ce Jaylen Brown a avut 24 de puncte, șapte recuperări și cinci pase decisive, iar Jayson Tatum a reușit un double-double de 12 puncte și 13 pase decisive. Derrick White a adăugat 21 de puncte de pe bancă.

Brown aruncă împotriva atacantului Draymond Green de la Warriors.

Antrenorul principal al celor de la Warriors, Steve Kerr, a declarat că jucătorii săi au fost "la pământ", dar a ținut să dea credit lui Boston.

"Vrei să ieși și să câștigi prima dată", a declarat Kerr presei.

"Am avut toate oportunitățile, un avantaj de 12 puncte la intrarea în repriza a patra. Băieții sunt supărați, așa cum era de așteptat. Dar este o serie de șapte meciuri cu un motiv. Cred că trebuie să acordați credit lui Boston. Au venit și au câștigat victoria. Au jucat un sfert patru excelent. Vom veni, ne vom uita la film și vom vedea unde putem să ne îmbunătățim și, știți, este un singur meci."

Totul a început atât de bine pentru Warriors.

Talismanul echipei, Steph Curry, a izbucnit cu 21 de puncte în primul sfert, stabilind un nou record al finalei NBA pentru numărul de coșuri de trei puncte marcate într-un singur sfert.

În spatele aruncărilor încinse ale lui Curry - el a terminat cu 34 de puncte - Golden State avea un avantaj de 87-72 cu 2:10 rămase din sfertul al treilea.

Curry îl întinde pe Brown, fundașul lui Celtics.

Dar apoi, cu apărarea sa robustă și atacul său rezistent, Celtics a revenit în forță.

Boston a terminat meciul cu un parțial de 48-18 - inclusiv un parțial de 17-0 în sfertul patru - pentru a-i surprinde pe Warriors pe teren propriu și pentru a lua un avantaj potențial vital de 1-0 în seria de șapte meciuri.

Deși înfrângerea va fi un șoc pentru Golden State, istoria arată că nu lasă adesea ca o înfrângere să se transforme în ceva mai rău - Warriors a mai pierdut de două ori până acum primul meci al unei serii de playoff, iar de ambele ori au câștigat al doilea meci.

Și în ciuda caracterului șocant al rezultatului, Draymond Green, triplu campion NBA, a subliniat calmul.

"Este în regulă", a declarat Green reporterilor. "Ai șansa de a face altceva, de a o face într-un mod diferit, de a îmbrățișa provocarea.

"Întotdeauna am îmbrățișat provocările. Nu este diferit. O vom îmbrățișa și pe aceasta. Așa că nu, nu este deloc o lovitură de încredere, nici un pic. Nu e nimic care să ne panicheze".

Meciul 2 al finalei NBA va avea loc duminică la Chase Center.