SportȘtirihandbal

Câștigătoarea Ligii Campionilor prelungește super seria

Magdeburg trece peste Füchse Berlin

Magdeburg este noul lider al clasamentului în Bundesliga de handbal..aussiedlerbote.de

A fost o muncă grea pentru SC Magdeburg, dar în cele din urmă au avut succes. Echipa de handbal din Bundesliga a revenit în fruntea clasamentului. THW Kiel sărbătorește și ea o victorie pe teren propriu.

SC Magdeburg, câștigătoarea Ligii Campionilor, și-a prelungit super seria de victorii cu o victorie muncită și a redevenit lider în Liga Germană de handbal. Echipa antrenată de Bennet Wiegert s-a luptat pentru a obține a 19-a victorie consecutivă în campionat, cu 32:30 (18:16) în fața lui VfL Gummersbach. SCM a depășit astfel pe Füchse Berlin (ambele cu 25:3), care sunt la egalitate de puncte.

De asemenea, campioana în exercițiu THW Kiel și-a menținut seria de victorii. Zebrele au sărbătorit a patra victorie consecutivă în campionat cu 39:30 (21:13) în fața celor de la Bergischer HC și au rămas la mică distanță de cvartetul fruntaș.

Wiegert a răsuflat ușurat după ultima sirenă de la Magdeburg. "A fost orice, dar nu a fost deloc ușor. Așa este liga germană. Gummersbach joacă pur și simplu un handbal excelent", a declarat antrenorul la microfonul din Dyn: "Sunt foarte mulțumit".

THW Kiel se prelungește cu căpitanul Duvnjak

Echipa din Gummersbach a reprezentat o provocare majoră pentru câștigătorii Super Globe în fața a 6600 de spectatori în Getec Arena. Foștii campioni ai Germaniei, conduși de internaționalul Julian Köster, au luat chiar un avans de trei goluri la 20:23 (40') după pauză. Gazdele au ridicat însă apoi tonul și au decis meciul pe ultima sută de metri.

Campionul european al Suediei, Felix Claar, a fost cel mai bun marcator, cu zece goluri, pentru Magdeburg, care mai are de disputat șase meciuri competitive în restul anului calendaristic înainte de pauza de la Campionatul European. Islandezul Omar Ingi Magnusson, care duminică a arătat slăbiciuni neobișnuite de la linia de șapte metri, a jucat al 100-lea său meci în Bundesliga pentru SCM.

La Kiel, echipa locală a început să joace abia după ce oaspeții au luat trei avansuri la limită - dar apoi s-a distanțat irezistibil. Niclas Ekberg și Sven Ehrig au fost cei mai buni marcatori, cu câte șase goluri fiecare, în victoria fără drept de apel pe teren propriu a campioanei en-titre, care a anunțat prelungirea contractului căpitanului său croat Domagoj Duvnjak până în 2025 înainte de începerea meciului. Noah Beyer, autorul a opt goluri, s-a remarcat pentru BHC în al treilea meci consecutiv fără victorie.