SportȘtiritenis

Casper Ruud îl elimină pe Holger Rune și se pregătește pentru o semifinală la Roland Garros cu Marin Cilic

În primul sfert de finală exclusiv scandinav din istoria Openului Franței, norvegianul Casper Ruud l-a învins pe danezul Holger Rune cu 6-1 4-6 7-6(2) 6-3 și s-a calificat în semifinale.

Vineri va fi pentru prima dată când Casper Ruud, în vârstă de 23 de ani, va juca într-o semifinală....aussiedlerbote.de
Vineri va fi pentru prima dată când Casper Ruud, în vârstă de 23 de ani, va juca într-o semifinală de Grand Slam..aussiedlerbote.de

Pentru ambii jucători, a fost prima apariție în sferturile de finală la Roland Garros, în timp ce Rune, în vârstă de 19 ani, a devenit primul danez care ajunge în această fază a Openului Franței.

Rune s-a bucurat de un parcurs de poveste până în sferturi, învingându-l pe Denis Shapovalov în primul tur și pe Stefanos Tsitsipas, cap de serie nr. 4, în turul al patrulea, înainte de a cădea în cele din urmă în fața lui Ruud.

"O zi importantă pentru tenisul norvegian, deoarece avem și o jucătoare, Ulrikke Eikeri, care a ajuns astăzi în finala probei de dublu mixt. Ea este chiar cu un pas mai departe decât mine!". a declarat Ruud în interviul de după meci, pe teren.

"Acestea sunt meciurile pe care visezi să le joci. Și sper, bineînțeles, chiar și finala, dacă este posibil", a continuat el. "Trebuie să fiu foarte concentrat și să dau tot ce am mai bun în semifinală".

Ruud a comis doar 24 de greșeli neforțate în timpul meciului.

Norvegianul a început meciul într-un mod impresionant, rupându-l pe Rune de două ori pentru a deschide un avantaj de 5-0 în primul set, pe care l-a câștigat în cele din urmă cu 6-1.

"Am început foarte bine, dar apoi Holger a ripostat bine, și-a ridicat nivelul și am avut un meci foarte greu în final acolo", a declarat Ruud după aceea.

Setul al doilea a fost mai echilibrat, cei doi jucători făcând schimb de break-uri la începutul meciului, înainte ca Rune să-l rupă pe Ruud în ultimul game pentru a egala.

Dar în setul al treilea, Ruud părea să aibă un răspuns pentru tot ceea ce încerca danezul; o lovitură de apropiere perfectă la centimetru a fost întâmpinată de reverul întins al lui Ruud, în timp ce un dropshot nu a făcut decât să-l tragă pe Ruud spre fileu.

Pe tot parcursul meciului, Rune a vorbit cu boxa sa, iar când a fost rupt în setul al treilea, a părut să strige la mama sa, care a părăsit terenul.

"Îmi iubesc mama și nu o trimit departe", a precizat ulterior Rune pentru Eurosport. "Când sunt frustrat, mă poate ajuta faptul că fie mama mea, fie antrenorul pleacă, astfel încât să nu am două persoane la care să mă refer. A plecat și ea la un moment dat împotriva lui Stefanos [Tsitsipas] pentru a-mi da o oarecare ușurință. Ea controlează asta, nu eu".

Rune este în prezent numărul 40 mondial, dar va urca din nou în clasament după Openul Franței.

Setul a rămas fin echilibrat și a fost nevoie de un tiebreak pentru a-i despărți pe cei doi jucători. Ruud s-a distanțat la 4-2 și nu a mai pierdut niciun punct pentru a câștiga tiebreak-ul și setul cu 7-2.

Încurajat de acest lucru, Ruud a recăpătat controlul, câștigând 94% din punctele de prim serviciu în setul al patrulea și s-a impus cu 6-3, câștigând meciul în trei ore și 15 minute.

Norvegianul îl va înfrunta vineri, în semifinale, pe un Marin Cilic revenit în forță.