Calea spre favoritul Campionatului Mondial: Humphries câștigă Grand Slamul Darts

Englezul Luke Humphries este în formă maximă cu doar câteva săptămâni înainte de Campionatul Mondial de Darts. Elita trebuie să se teamă de el și pentru campionul în exercițiu Smith.

A avut succes la Grand Slam-ul de la Wolverhampton: Luke Humphries..aussiedlerbote.de

Profesionistul englez de darts Luke Humphries și-a confirmat forma de top cu doar câteva săptămâni înainte de Campionatul Mondial și a intrat în sfârșit în rândul principalilor favoriți.

Jucătorul în vârstă de 28 de ani a câștigat Grand Slam of Darts la Wolverhampton, sărbătorind următorul său titlu major după triumful de la World Grand Prix. Humphries l-a învins în finală pe compatriotul său Rob Cross cu 16:8, după ce după-amiaza l-a învins pe fostul campion european James Wade cu 16:10.

Humphries este omul momentului în turneul de darts. El a câștigat de departe cele mai multe premii în bani în anul calendaristic 2023. Pentru Campionatul Mondial de la Alexandra Palace din Londra, casele de pariuri îl dau la egalitate cu Michael van Gerwen (Olanda) și Gerwyn Price (Țara Galilor). Cel mai important turneu al anului începe pe 15 decembrie și se încheie pe 3 ianuarie cu finala.

Gabriel Clemens, Martin Schindler, Ricardo Pietreczko și Dragutin Horvat vor reprezenta Germania la Campionatul Mondial. Doar Pietreczko, poreclit Pikachu, a jucat la Grand Slam-ul de la Wolverhampton și a fost eliminat în turul preliminar.