BVB suferă următoarea lovitură

Hummels zboară împotriva lui RB Leipzig

Mats Hummels și-a lăsat echipa în inferioritate numerică încă de la început..aussiedlerbote.de

După ce în cursul săptămânii a fost eliminată din Cupa DFB, Borussia Dortmund pierde din nou, de această dată în fața lui RB Leipzig. Expulzarea timpurie a fundașului Mats Hummels a declanșat înfrângerea de acasă. O singură victorie în ultimele cinci meciuri din Bundesliga se reflectă clar în clasament.

Borussia Dortmund se află în fața unui Crăciun într-o atmosferă geroasă. La doar trei zile după înfrângerea mult criticată din cupă de la Stuttgart, echipa antrenorului Edin Terzic a suferit un nou eșec în Bundesliga, cu o înfrângere cu 2-3 (1-1) în fața lui RB Leipzig. Ajutată de eliminarea timpurie a fundașului Mats Hummels de la BVB, în minutul 15, Leipzig și-a consolidat locul patru, cu patru puncte avans față de BVB.

Un autogol al lui Ramy Bensebaini (minutul 32) și golurile lui Christoph Baumgartner (minutul 54) și Yussuf Poulsen (90.+1) au oferit RB o victorie meritată în fața a 81.365 de spectatori, sâmbătă seara, pe Signal Iduna Park, care a fost plin până la refuz. În ciuda egalării lui Niklas Süle (45.+6) și a golului de final al lui Niclas Füllkrug, care a dus scorul la 2:3 (90.+3) și a unei prestații de luptă de această dată, Dortmund, care ocupă locul cinci în clasament, a rămas și mai mult în urmă în lupta pentru un loc în Liga Campionilor.

La fel ca în duelurile anterioare din Bundesliga cu Munchen (0:4), Stuttgart (1-2) și Leverkusen (1-1), nici în meciul cu Leipzig nu a reușit să învingă o echipă de top. Acest lucru nu oferă prea multe încurajări pentru dificilul meci din Liga Campionilor de miercuri împotriva lui Paris Saint-Germain pentru câștigarea grupei.

După frustrarea din cupă de miercurea trecută, Borussia a început meciul cu multe intenții bune. "Viața înseamnă întotdeauna să te ridici din nou - mai ales după eșecuri. Am avut o discuție deschisă și sinceră", a declarat antrenorul Edin Terzic la Sky înainte de startul partidei. Cu toate acestea, unsprezecele său, care a fost schimbat în cinci posturi, a avut un start fals capital. Hummels a încercat să oprească primul atac periculos al lui Leipzig cu un fault asupra lui Lois Openda. Apărătorul de la BVB a primit cartonașul roșu pentru această oprire de urgență la marginea suprafeței de pedeapsă, în minutul 15.

Această expulzare a avut un efect vizibil. Leipzig a accelerat imediat ritmul și și-a creat primele ocazii prin Simakan (19) și Haidara (21). Jocul combinativ rapid a făcut ca și apărarea lui Dortmund să se clatine în următoarele minute. Cum BVB nu a reușit inițial să reducă presiunea cu acțiuni de atac în inferioritate numerică, presiunea a crescut în mod constant. Trecerea în urmă părea doar o chestiune de timp. A fost potrivit ca criza Borussiei să fie provocată de un autogol. În urma unui corner executat de David Raum de la Leipzig, Bensebaini a trimis mingea cu capul în propria poartă.

Cu toate acestea, acest 0:1 nu a aruncat Dortmund în afara cursului, așa cum se aștepta. Cu puțin timp înainte de pauză, aceștia și-au încercat norocul în ofensivă. Füllkrug și Salih Özcan l-au forțat pe Janis Blaswich (45.+5) să salveze strălucit. Puțin mai târziu, portarul RB a fost de asemenea neputincios când înlocuitorul Süle a reluat din voleu o centrare a lui Julian Brandt în plasa adversă.

Cu toate acestea, speranțele Borussiei de a avea un final de meci conciliant au fost spulberate la scurt timp după reluare. Deși Gregor Kobel a salvat un șut al lui Simons, acesta nu a avut nicio șansă la șutul lui Baumgartner din apropiere. Două reacții puternice ale portarului de la Dortmund la o dublă ocazie a lui Simons (73') i-au privat pe oaspeți de un avantaj timpuriu. BVB a avut voie să spere la egalare până la final, dar a avut ghinion la finalizare. Poulsen s-a descurcat mai bine la cealaltă extremă. Golul lui Füllkrug a venit prea târziu pentru BVB.