Brych primește un diagnostic amar după un meci record

Suspiciunea de ruptură a ligamentului încrucișat a fost confirmată

Scena din minutul 32..aussiedlerbote.de

Nimeni nu a arbitrat mai multe meciuri în Bundesliga decât Felix Brych. Cu toate acestea, a 344-a sa misiune a fost una dintre cele mai amare. Arbitrul s-a accidentat la genunchi și a trebuit să fie înlocuit. Diagnosticul devastator: o ruptură de ligament încrucișat.

Seara istorică a lui Felix Brych s-a încheiat dramatic la Spitalul Universitar din Frankfurt. În loc de un start de meci confortabil, arbitrul care a bătut recordul a fost dus la o scanare RMN după cel de-al 344-lea meci din Bundesliga - iar duminică dimineață cele mai mari temeri ale sale au fost confirmate: O ruptură de ligament încrucișat la genunchiul drept. În vârstă de 48 de ani, arbitrul va trebui să aștepte mult timp pentru recordul unic, urmând să fie operat și să facă luni de reabilitare agonizantă.

"M-am gândit că nu poate fi adevărat", a declarat Brych, abătut, la Sky, imediat după fluierul final: "Stau aici, am obținut recordul și sunt fericit pentru asta, dar pe de altă parte sunt și puțin abătut." Exista deja suspiciunea unei rupturi de ligamente încrucișate, care a fost confirmată la spitalul universitar. "Așteptam cu nerăbdare acest meci, era ceva special. Este tragic că s-a terminat așa", a deplâns el la Sport1.

Brych a fost tratat inițial, dar apoi a fost nevoit să predea controlul meciului.

El a descris astfel accidentul suferit în timpul meciului dintre Eintracht și VfB Stuttgart, încheiat la egalitate cu 2:1 (1-2), după aproximativ o jumătate de oră: "Mi-am sucit glezna. Terenul era alunecos - și apoi mi-am dat seama că genunchiul meu nu era atât de bun". După o pauză de trei minute și jumătate pentru a fi tratat de medicul echipei din Frankfurt, Brych a continuat să fluiere cu bandă adezivă pe genunchi. El a arbitrat un meci din Bundesliga cu o ruptură de ligament încrucișat timp de aproximativ 15 minute, după cum s-a dovedit ulterior.

De fapt, nu a simțit "nicio durere" și "a putut să meargă", a declarat jucătorul din Munchen, explicând decizia sa de a continua meciul. La sfatul medicilor și din cauza "diagnosticului prost", el a rămas în vestiar la pauză. Al patrulea oficial Patrick Schwengers și-a făcut așadar debutul în prima ligă la reluare, după patru meciuri în liga secundă.

În ciuda plecării sale premature, Brych a egalat recordul lui Wolfgang Stark din mai 2017. "Sunt mândru, bineînțeles, pentru că acest număr exprimă și o anumită longevitate", a declarat Brych înainte de meci despre recordul său. El va avea acum nevoie de multă rezistență pentru a smulge recordul unic peste câteva luni, cu a 345-a apariție în Bundesliga.