Biatlonistul Preuß ratează victoria cu doar 0,1 secunde

Franziska Preuß a fost la coada clasamentului, iar acum biatlonista ratează la mustață o victorie în Cupa Mondială. Vanessa Voigt și Sophia Schneider completează marele rezultat german.

Franziska Preuß a ratat la limită victoria la Cupa Mondială de la Östersund..aussiedlerbote.de

După un alt sezon dificil și gânduri de retragere, Franziska Preuß a sărbătorit o revenire strălucită în Cupa Mondială de biatlon și a ratat victoria în prima cursă individuală a sezonului cu doar 0,1 secunde.

În vârstă de 29 de ani a rămas liberă pe cei 15 kilometri din Östersund, în condiții de ger, și a fost devansată doar de italianca Lisa Vittozzi cu o diferență foarte mică. Preuß a fost nevoită să abandoneze pre-sezonul în ianuarie și, prin urmare, a fost absentă și de la Campionatele Mondiale de acasă de la Oberhof.

Voigt pe locul trei

Rezultatul remarcabil al echipei germane a fost completat de Vanessa Voigt pe locul trei și Sophia Schneider pe locul cinci. Voigt, de asemenea, nu a avut nicio greșeală și a fost la 10,1 secunde în spatele câștigătoarei. La fel ca cele două colege de echipă, Voigt (1 fault/+ 1:01.0 minute) a atins standardul Campionatului Mondial chiar în prima cursă.

Preuß, care s-a alăturat echipei de Cupa Mondială doar ca urmare a unei decizii a antrenorilor, a oferit impulsul de motivație sperat pentru echipa feminină DSV după retragerea lui Denise Herrmann-Wick (34 de ani). La urma urmei, campioana olimpică și mondială își asigurase toate locurile pe podiumul individual al Cupei Mondiale în sezonul precedent cu trei victorii și două locuri trei, ascunzând parțial performanțele celorlalte. "A fost o mega cursă și, mai presus de toate, o tragere excepțională. Asta mă face foarte fericit. Țineți-o tot așa", a declarat Herrmann-Wick pentru agenția germană de presă după rezultatele excelente ale fostelor sale coechipiere.

Ultima dată când foarte talentata Preuß, care a fost afectată în repetate rânduri de probleme de sănătate, a urcat pe podium a fost la Oslo, pe 20 martie 2022, când a terminat pe locul al doilea la startul de masă. Ea a sărbătorit singura sa victorie de până acum în startul în masă de la Ruhpolding, la 20 ianuarie 2019. Preuß a fost încă dezamăgită după ultimele curse de testare din Sjusjoen, Norvegia, dar acum a răsplătit încrederea antrenorilor cu o performanță impresionantă.