Biatlonistele germane, locul trei la ștafetă - Kühn penalizată

În final, schiorul final Kühn tremură, dar este suficient pentru următorul loc pe podium. Biatlonistele germane sunt în continuare în formă bună.

A fost nevoit să intre o singură dată în circuitul penalităților după ultima lovitură de....aussiedlerbote.de
A fost nevoit să intre o singură dată în circuitul penalităților după ultima lovitură de departajare: Johannes Kühn. Foto:.aussiedlerbote.de

Cupa Mondială la Östersund - Biatlonistele germane, locul trei la ștafetă - Kühn penalizată

Chiar și fără duo-ul lor de succes Roman Rees și Justus Strelow, biatloniștii germani și-au continuat seria de victorii și au terminat pe locul trei în prima cursă de ștafetă a noului sezon al Cupei Mondiale.

Deși ultimul schior Johannes Kühn a pierdut locul doi din cauza unei penalizări, bavarezii, David Zobel, Philipp Nawrath și Benedikt Doll au sărbătorit la final un alt rezultat de top. A fost a șasea clasare pe podium a echipei germane în cea de-a șasea cursă din prima etapă a sezonului - ultima dată când au reușit un rezultat atât de bun a fost acum opt ani, la începutul sezonului 2015/2016.

"Înlocuitorii noștri nu au fost cu adevărat înlocuitori, ei pot concura la fel de bine. A fost frumos să terminăm pe locul trei, dacă te uiți la reîncărcări, a fost orice, dar nu o performanță strălucită. Dar schiurile noastre au fost destul de bune", a declarat Doll la ZDF.

În Östersund, în frigul glacial cu minus nouă grade Celsius, cvartetul DSV a avut totuși 16 reîncărcări și a trebuit să lase locul în urma norvegienilor, care au câștigat superior, la campioana mondială Franța. După 4 x 7,5 kilometri, germanii se aflau la 50,5 secunde în spatele liderilor și la 29,9 secunde în spatele francezilor.

"Simptome de infecție" pentru Rees și Strelow

La patru zile după surprinzătoarea sa victorie individuală, Rees (30 de ani) a lipsit din echipă, la fel ca și Strelow (26 de ani), care terminase al doilea pe 20 de kilometri. "Justus și Roman au dezvoltat simptome de infecție, pe care le tratăm intensiv în prezent", a declarat medicul echipei, Jan Wüstenfeld. După ce a fost nominalizată cu o zi înainte, înscrierea unei echipe de ștafetă nu mai era o opțiune "pentru a nu periclita următoarele competiții". Următoarea cursă pentru bărbați este cea de sprint, sâmbătă. În această competiție, Rees ar putea concura în tricoul galben pentru prima dată în cariera sa, dacă va fi din nou apt la timp.

Zobel, care l-a înlocuit pe Strelow în echipă, a început cu trei reîncărcări, dar a schiat bine pe schiurile sale perfect pregătite și a terminat pe locul șase, la 15,3 secunde în spatele liderilor, datorită celui mai bun timp dintre schiorii care au luat startul. "Îl voi ruga pe Justus să-mi arate din nou tragerea în poziția prona, din păcate nu a fost nimic. Dar alergarea a fost foarte bună", a declarat tânărul de 27 de ani.

Păpușa trebuie să lase să plece superstarul Norvegiei

Nawrath (30 de ani) și-a croit rapid drum în față și, cu doar o rundă în plus în fiecare dintre cele două etape de tir și o performanță puternică la alergare, a dus echipa DSV pe locul doi, aproape la egalitate cu norvegienii. Experimentatul Doll (33 de ani) a trebuit apoi să îl lase în urmă cu 38,5 secunde pe superstarul norvegian Johannes Thingnes Bö, pentru că a reușit doar să evite bucla de penalizare în etapa în picioare. Kühn (32 de ani), care l-a înlocuit pe Rees ca schior finalist, a dat apoi dovadă de nervi în etapa în picioare, așa cum o face adesea, dar și-a asigurat un loc pe podium. "Finalul nu este chiar disciplina mea preferată. În picioare a fost dificil și apoi, la un moment dat, am rămas fără energie", a declarat Kühn.

Cupa Mondială din centrul Suediei continuă vineri (ora 14.45/ZDF și Eurosport) cu sprintul feminin. Echipa condusă de Franziska Preuß a terminat miercuri pe locul trei la ștafetă.