Biatlonistele germane fac senzație

Dublă victorie în fața superstarului Bö

Roman Rees se îndreaptă cu viteză spre prima sa victorie la Cupa Mondială..aussiedlerbote.de

Cu prima victorie din cariera sa în Cupa Mondială de biatlon, Roman Rees devine primul german din ultimii aproape 15 ani care câștigă tricoul galben de lider la general al Cupei Mondiale. El câștigă în fața coechipierului său la fel de puternic Justus Strelow, urmat de dominatorul Johannes Thingnes Bö.

Roman Rees și Justus Strelow au oferit biatloniștilor germani un start de vis pentru noul sezon. În cursa individuală de 20 de kilometri de la Östersund, Suedia, Rees s-a impus în 51:27,2 minute, fără greșeli la tir și cu un material de schi excelent, în fața compatriotului Strelow (1/+12,1 secunde) și a sărbătorit cel mai mare succes al carierei sale cu prima sa victorie în Cupa Mondială. "De necrezut. Nu am fost atât de mult timp sigur că poate fi adevărat", a declarat Rees la ARD: "M-am simțit relaxat astăzi și așteptam cu nerăbdare să trec la simplu". Această victorie îl face, de asemenea, primul german din ultimii aproape 15 ani care câștigă tricoul galben al liderului general al Cupei Mondiale.

Strelow a urcat, de asemenea, pentru prima dată pe podium într-o competiție individuală, după ce anterior reușise acest lucru doar la ștafetă. "Mă bucur că a ieșit bine cu podiumul", a declarat sportivul de 26 de ani. A fost prima dublă victorie pentru bărbații de la DSV din 8 ianuarie 2017, când Simon Schempp a câștigat startul în masă de la Oberhof în fața lui Erik Lesser. Locul al treilea i-a revenit acum dominatorului norvegian Johannes Thingnes Bö (2/+25.0), care a câștigat 19 curse în sezonul precedent, inclusiv la Campionatele Mondiale.

Benedikt Doll, care luase o pauză sâmbătă, a terminat și el cursa în primii zece, pe locul nouă (2/+55.6). Johannes Kühn a fost al 17-lea (2/+1:50.1), Philipp Nawrath (4/+2:41.4) a terminat pe locul 29, iar David Zobel a fost al 43-lea (4/+3:58.4).

Mai devreme, germanele din jurul lui Franziska Preuß făcuseră deja furori. Sportiva în vârstă de 29 de ani s-a clasat pe locul doi în proba individuală de 15 kilometri de la Östersund, în Suedia, după o performanță perfectă la tir. Învingătoarea Lisa Vittozzi din Italia (44:03,9 minute/1 fault), câștigătoare a micului glob de cristal la această disciplină iarna trecută, a fost în final la doar 0,1 secunde în urma ei.

În spatele lui Preuß, Vanessa Voigt pe locul trei (0/+10,1) și Sophia Schneider (1/+1:01,0 minute) pe locul cinci au completat rezultatul puternic al DSV. După weekendul de deschidere, circul biatlonului rămâne la Östersund, urmând să aibă loc primele ștafete ale iernii. Femeile deschid drumul miercuri, 24 de ore mai târziu este rândul bărbaților (ambele la 15.20/ZDF).