Biatlon: Germanii, pe locul șapte în proba de simplu-mixt - Suedia a câștigat

Iar începem: biatloniștii au terminat prima cursă din noul sezon. Nu este suficient pentru germani. Doi suedezi sărbătoresc o victorie acasă.

Mulțumit de începutul de sezon, deși a terminat pe locul șapte: biatlonistul Justus Strelow..aussiedlerbote.de

În cursa de deschidere a noii ierni de biatlon, Hanna Kebinger și Justus Strelow au ratat clar primul loc pe podium pentru echipa germană. Perechea a terminat pe locul șapte în ștafeta mixtă simplă din Östersund, în condiții de iarnă.

Kebinger a fost puțin în față, pe locul trei, la ultima lor tragere, dar apoi a avut nevoie de două reîncărcări și a avut și ușoare probleme de încărcare. Competiția a profitat de acest lucru. În ultima tură, tânărul de 25 de ani nu a mai putut apoi să adauge nimic.

În final, Kebinger/Strelow au fost la 1:00,3 minute în spatele suedezilor Hanna Öberg și Sebastian Samuelsson, care au fost sărbătoriți cu zgomot de publicul entuziast de acasă. Locul al doilea a revenit norvegienilor Sturla Holm Laegreid și Juni Arnekleiv (+13,8 secunde), iar locul al treilea a fost ocupat de Julia Simon și Fabien Claude din Franța (+42,2 secunde), care au reușit chiar să compenseze două tururi de penalizare.

Pe o temperatură de minus zece grade Celsius, Strelow (26 de ani) a deschis cu două tururi de tir fără probleme și a pus echipa DSV în frunte în același timp cu Austria. Kebinger a avut apoi nevoie de patru reîncărcări în cele două tururi și a coborât puțin. Dar Strelow, care a fost din nou de încredere și a pus la țintă și cele zece focuri de armă ale sale, a menținut echipa pe drumul spre podium. Dar Kebinger, care a avut nevoie de un total de șapte cartușe suplimentare, nu a putut să reziste.

Strelow: "Sunt foarte fericit"

"A fost o tragere de rahat, iar în spate am explodat tare și am murit. Am afectat puțin performanța perfectă a lui Justus", a declarat Kebinger la ARD. Coechipierul său, în schimb, a fost mulțumit: "A fost aproape perfect la tir. Sunt foarte mulțumit de acest început de sezon".

Cu câteva ore înainte de startul competiției, Federația germană de schi (DSV) a anunțat că veteranul Benedikt Doll (33 de ani) nu va participa la ștafeta mixtă (14.50) din cauza unui "simptom de infecție" minor, ca măsură de precauție. Potrivit medicului echipei, Jan Wüstenfeld, el va lua însă probabil startul în cursa individuală de 20 de kilometri, duminică (14:30/ARD și Eurosport). El va fi înlocuit de Philipp Nawrath (30 de ani), care era programat inițial pentru individual-mixt, Strelow urmând să intre în echipă cu Kebinger în locul lui Nawrath.