Biatlon dublu succes pentru Rees și Strelow

Nimeni nu s-ar fi așteptat la asta: Roman Rees ia tricoul galben. Victoria sa în fața coechipierului său Justus Strelow îl reduce la tăcere chiar și pe marele dominator.

Biatlonistul Roman Rees câștigă Cupa Mondială de la Östersund..aussiedlerbote.de

Roman Rees a devenit primul german din ultimii aproape 15 ani care a câștigat tricoul galben de lider al Cupei Mondiale, obținând prima victorie din cariera sa în Cupa Mondială de biatlon.

Deși tânărul în vârstă de 30 de ani a ratat o penalizare în cursa individuală, el s-a impus după 20 de kilometri în fața coechipierului său, la fel de remarcabil, Justus Strelow, grație unui echipament excelent și a unei bune performanțe la schi.

Cei doi au sărbătorit astfel primul dublu succes al biatloniștilor germani în mai bine de șase ani și jumătate - ultima dată când Simon Schempp și Erik Lesser au urcat împreună pe podium a fost la 20 ianuarie 2017, la startul de masă de la Oberhof. Ultimul schior german care a purtat tricoul galben a fost triplul campion olimpic Michael Greis, la 6 decembrie 2008.

Rees a fost devansat cu 12,1 secunde de Strelow, care a fost penalizat și el cu un minut, și a fost, de asemenea, cel mai bun rezultat din carieră al tânărului de 26 de ani și primul său podium din istorie în Cupa Mondială. Locul al treilea i-a revenit câștigătorului general al Cupei Mondiale, Johannes Thingnes Bö (2 greșeli/+ 25 de secunde), care câștigase 19 curse în sezonul precedent, inclusiv Campionatul Mondial.