SportȘtirifotbal

Barcelona aruncă la coș un avantaj de trei goluri în remiza entuziasmantă cu Celta Vigo (3-3)

Barcelona a irosit sâmbătă un avans de trei goluri în campionat împotriva lui Celta Vigo, în timp ce forma dezamăgitoare a clubului a continuat.

Iago Aspas sărbătorește reușita de a obține o remiză pentru Celta Vigo..aussiedlerbote.de

Golurile lui Ansu Fati, Sergio Busquets și Memphis Depay au oferit Barcelonei un avantaj de 3-0 la pauză, dar Celta a reacționat în repriza a doua prin Iago Aspas și Nolito, înainte ca egalarea lui Aspas în timpul adițional să încheie meciul cu 3-3.

După ce l-a demis luna trecută pe managerul Ronald Koeman, Barcelona a anunțat vineri că Xavi, care a jucat de 767 de ori pentru club între 1998 și 2015, va prelua funcția de antrenor principal.

Iar în condițiile în care Barcelona ocupă locul nouă în La Liga după 12 meciuri, fostul mijlocaș va avea mult de lucru pentru a încerca să salveze sezonul.

CITEȘTE: Man United suferă o înfrângere cu 2-0 în fața rivalei Man City, iar presiunea crește asupra managerului Solskjaer

Golgeterul Depay privește în timpul meciului dintre Barcelona și Celta Vigo (3-3).

Fati a deschis scorul la Balaidos sâmbătă, înainte ca Busquets să dubleze avantajul Barcelonei cu o lovitură de la marginea careului.

Lovitura de cap a lui Depay din minutul 34 a pus echipa oaspete în control total în prima repriză, care a fost marcată de o accidentare la coapsă a lui Fati chiar înainte de pauză.

Dar jocul s-a dezlănțuit pentru Barcelona în repriza a doua. Aspas a început revenirea lui Celta cu un șut din apropiere, iar lovitura de cap bine țintită a lui Nolito a dus scorul la 3-2 cu 17 minute înainte de final.

Frenkie de Jong a lovit bara transversală în timp ce Barcelona încerca să încheie meciul, dar Celta a fost cea care a avut ultimul cuvânt, deoarece lovitura de picior stâng curbat a lui Aspas a asigurat o remiză dramatică în minutul 96.

"Cred că în a doua repriză am uitat să jucăm, am fost statici și ne-a lipsit personalitatea, în opinia mea", a declarat de Jong pentru La Liga TV, adăugând că jucătorii sunt încântați de sosirea lui Xavi.

Fati este forțat să iasă din teren din cauza unei accidentări.

Sergi Barjuan, antrenorul interimar al Barcelonei în urma demiterii lui Koeman, a declarat pe rețelele de socializare după meci: "Recunoștința mea față de toți jucătorii și personalul pentru toate eforturile lor. Au fost zile intense. Acum să continui să lucrez pentru club".

Vizitați CNN.com/sport pentru mai multe știri, videoclipuri și reportaje

Între timp, Real Madrid a trecut pe primul loc în La Liga cu o victorie cu 2-1 împotriva lui Rayo Vallecano, sâmbătă, datorită golurilor lui Toni Kroos și Karim Benzema.

Lovitura de cap a lui Radamel Falcao i-a dat șansa lui Rayo de a reveni în a doua repriză, dar Real a rezistat, Kroos a scos mingea de pe linie în timpul de odihnă.