Baltimore Ravens obține primul loc în playoff-ul AFC cu o victorie în fața lui Jacksonville Jaguars, în timp ce Lamar Jackson strălucește

Baltimore Ravens a înregistrat a patra victorie consecutivă grație unei victorii inspirate a lui Lemar Jackson, 27-3, duminică, în fața lui Jacksonville Jaguars, asigurându-și primul loc în playoff-ul AFC.

Lemar Jackson a uimit în victoria celor de la Ravens..aussiedlerbote.de

Jackson a aruncat o pasă de eseu și a finalizat 14 din 24 de pase pentru 171 de metri, precum și o intercepție, în timp ce a alergat pentru 97 de metri.

După meci, Jackson a declarat că nici măcar nu știa că Ravens a obținut un loc în playoff.

"Încerc doar să câștig, să iau fiecare meci în parte", a declarat el pentru NBC. "Este pentru prima dată când câștig pe acest stadion. Am pierdut aici în facultate, am pierdut anul trecut. A fost o victorie neglijentă, dar am reușit".

Jackson a făcut jocul meciului în al treilea sfert, când a scăpat de tentativa de eliminare a lui Dawuane Smoot și a aruncat o pasă de 26 de yarzi către Isaiah Likely chiar lângă linia porții.

"Asta e doar Dumnezeu", a răspuns Jackson când a fost întrebat cum a reușit să scape de sacul lui Smoot. "Încerc să fac să se întâmple ceva. Acea linie defensivă este o apărare grozavă cu care tocmai ne-am confruntat, atmosferă de playoff. Doar îi mulțumesc lui Dumnezeu".

Cu toate acestea, nu au fost numai vești bune pentru Ravens, care l-au pierdut pe debutantul Keaton Mitchell din cauza unei accidentări îngrozitoare la genunchi în sfertul patru.

Mitchell și-a pierdut echilibrul după ce a fost placat, ceea ce a dus la îndoirea genunchiului în sens invers. El a ridicat degetul mare în timp ce era cărat de pe teren, dardupămeci, antrenorul principal al echipei Ravens, John Harbaugh, a declarat reporterilor că Mitchell este probabil eliminat pentru restul sezonului după ce a suferit ceea ce el a numit o "accidentare gravă la genunchi".

Pentru Jaguars, care au pierdut acum trei meciuri consecutive și au căzut la 8-6 și sunt la egalitate în fruntea AFC South cu Indianapolis Colts și Houston Texans, Trevor Lawrence a aruncat o pasă de eseu și a reușit 25 din 43 de pase pentru 264 de metri.

BALTIMORE, MARYLAND - 07 NOIEMBRIE: Fundașul Lamar Jackson #8 de la Baltimore Ravens caută să paseze împotriva celor de la Minnesota Vikings în prelungiri pe M&T Bank Stadium pe 07 noiembrie 2021 în Baltimore, Maryland. (Foto: Scott Taetsch/Getty Images)

Cu toate acestea, Lawrence a greșit de două ori în timpul meciului, inclusiv o eroare crucială în sfertul patru.

Antrenorul principal al echipei Jaguars, Doug Pederson, a declarat reporterilor că Lawrence a fost plasat în protocolul de contuzii după meci.

Potrivit lui Pederson, Lawrence a suferit contuzia la un joc din sfertul patru, deși a reușit să termine meciul.

Următorul meci al celor de la Ravens este pe terenul celor de la San Francisco 49ers, în Boxing Day, în timp ce Jaguars se deplasează pentru a se confrunta cu Tampa Bay Buccaneers.