SportȘtiritenis

Ashleigh Barty ajunge în prima finală de la Wimbledon cu o victorie categorică în fața lui Angelique Kerber

Ashleigh Barty și-a rezervat un loc în prima finală de la Wimbledon cu o victorie impresionantă în două seturi în fața lui Angelique Kerber.

.aussiedlerbote.de

Numărul 1 mondial a avut nevoie de mai puțin de o oră și jumătate pentru a-și învinge adversara cu 6-3 7-6, australianca candidând pentru al doilea său titlu de Mare Șlem.

Kerber, câștigătoare a turneului de la Wimbledon în 2018, părea pe cale să egaleze meciul, dar a fost ruptă la dragoste în mod categoric în timp ce servea pentru setul al doilea.

Barty a dat dovadă de nervi în încercarea de a încheia meciul, având nevoie de patru mingi de meci pentru a-și elimina în cele din urmă adversara necruțătoare, după ce a condus cu 6-0 în tie-break.

"Este incredibil", a declarat Barty după meci. "Este aproape cel mai bun meci de tenis pe care îl voi juca vreodată, iar Angie a scos cu adevărat ce e mai bun din mine astăzi. Sunt incredibil de mândră de mine și de echipa mea, iar acum am ocazia sâmbătă să îmi trăiesc un vis din copilărie.

Ashleigh Barty sărbătorește după ce a ajuns în finala de la Wimbledon.

CITEȘTE: Federer se prăbușește la Wimbledon

"Trebuie să te bucuri de călătorie și de toate oportunitățile pe care le am pe care le fac cu oamenii pe care îi iubesc și care mă ajută să fiu cea mai bună. Este vorba de a veni aici și de a mă distra. Să joci în fața acestei mulțimi și pe un teren frumos - nu există nimic mai bun.

"Am avut suișuri, coborâșuri și tot ce este între ele în această călătorie. Sunt multe lucruri care au dus la acest punct și să joc în finala de la Wimbledon sâmbătă va fi cel mai bun lucru din toate timpurile."

Barty, care încă nu a pierdut niciun set la aceste campionate, a oferit o clinică de lovituri puternice, combinate cu atingeri moi la fileu, iar jocul ei bine pus la punct s-a dovedit a fi prea mult pentru adversara sa.

Kerber, triplă câștigătoare de Grand Slam, Kerber, cap de serie 25 pentru acest turneu, a ținut meciul aproape pe tot parcursul acestuia și a existat doar o singură întrerupere a serviciului în primul set, când Barty a furat conducerea.

Jucătoarea de 25 de ani, campioană la Roland Garros în 2019, este prima australiancă care ajunge în finala de la Wimbledon după 41 de ani și încearcă să imite succesele compatrioatei Evonne Goolagong Cawley la turneul de Grand Slam pe iarbă. Goolagong Cawley a câștigat titlurile de simplu de la Wimbledon în 1971 și 1980.

Barty o va înfrunta pe Karolina Pliskova în finala turneului de sâmbătă, după ce ce cehoaica a învins-o pe Aryna Sabalenka cu 5-7 6-4 6-4 într-un meci palpitant la Wimbledon.

Ambele jucătoare se aflau la prima lor semifinală la Wimbledon, dar nu au existat semne de nervozitate, cele două jucătoare mari schimbând câteva schimburi feroce la începutul meciului.

Serviciul Pliskovei a părut imperios încă de la început, dar o dublă greșeală la o minge de set, la 30-40, i-a oferit Sabalenka, în mod surprinzător, setul inaugural.

Karolina Pliskova a ajuns în a doua sa finală de Grand Slam.

Întotdeauna atât de calmă și de calmă pe teren, Pliskova a părut oarecum abătută în timp ce se întorcea cu greu la scaunul ei, probabil nedumerită de modul în care setul i-a scăpat brusc.

Cu toate acestea, ea cu siguranță nu a dat semne de a se complace în dezamăgire și a ieșit la începutul setului al doilea cu o misiune.

Aceste două jucătoare sunt cunoscute pentru loviturile lor puternice de pe teren, dar, pe măsură ce calitatea tenisului a continuat să se îmbunătățească, ambele au dat dovadă de o finețe remarcabilă în jurul fileului, Pliskova, în special, a arătat atingeri abile pentru a câștiga schimburi incredibile de lovituri consecutive.

Cehoaica a obținut în cele din urmă break-ul de serviciu pe care jocul ei îl merita în al cincilea game al setului al doilea și a reușit în cele din urmă să se impună în restul setului pentru a egala meciul.

Pliskova a început setul al treilea cam în același mod, rupând-o pe Sabalenka în primul game de serviciu; bielorusa, care este cu siguranță mai animată pe teren decât adversara sa, a început să arate pentru prima dată o oarecare frustrare.

În timp ce Pliskova servea pentru meci la 30-15, Sabalenka a lovit o minge spre linia de fund care a fost anulată de judecătorul de linie. Sabalenka a ales să nu conteste, ceea ce s-a dovedit a fi o greșeală, deoarece mingea chiar prinsese linia.

Aceasta i-a oferit mingea de meci Pliskovei, pe care a transformat-o din prima încercare cu încă un as pentru a-și rezerva un loc în doar a doua sa finală de Grand Slam, unde va spera să meargă mai bine decât a făcut-o în înfrângerea în fața lui Kerber la US Open în 2016.