Armata câștigă cel de-al 124-lea meci de fotbal Army-Navy

Army Black Knights a învins pe Navy Midshipmen cu 17-11, sâmbătă, pe Gillette Stadium din Foxborough, Massachusetts.

Army Black Knights TE Tyson Riley sărbătorește după ce a marcat un eseu în timpul meciului....aussiedlerbote.de
Army Black Knights TE Tyson Riley sărbătorește după ce a marcat un eseu în timpul meciului Army-Navy..aussiedlerbote.de

Victoria este a doua victorie consecutivă a Armatei împotriva Marinei și a șasea în ultimele opt confruntări.

Cavalerii Negri au părut dominanți în cea mai mare parte a meciului, marcând primele puncte ale meciului cu o pasă de eseu de patru yarzi de la Bryson Daily la Tyson Riley la începutul celui de-al doilea sfert.

Una dintre cele mai importante acțiuni ale meciului a avut loc în sfertul al patrulea, când Kalib Fortner de la Army a smuls mingea de la fundașul lui Navy, Tai Lavatai, și a alergat 44 de metri pentru un eseu, ceea ce i-a adus pe Black Knights în avantaj cu 17-3, cu mai puțin de cinci minute rămase din meci.

Condusă cu două eseuri, ofensiva Marinei a revenit brusc la viață și a condus mingea pe 59 de metri, găsind zona de final, dar ratând încercarea de conversie de două puncte pentru a se apropia la opt puncte.

După o lovitură de pedeapsă eșuată, Navy a forțat rapid Army să trimită mingea în teren, oferindu-le Midshipmenilor o ultimă șansă de a găsi un eseu și o conversie de două puncte pentru a egala meciul.

Navy a condus mingea pe 72 de metri, dar Black Knights a venit cu o oprire crucială pe linia de un picior, iar Midshipmen a întors mingea pe downs cu trei secunde rămase.

"De ce trebuie să fie mereu așa?". a declarat după aceea antrenorul echipei Army, Jeff Monken, potrivit ESPN, amintind de victoria echipei sale de anul trecut, în două reprize de prelungiri.

"Așa este. Întotdeauna este așa. Aveam un avantaj de 14 puncte, iar cu o secundă înainte de final, ei stau acolo și bat la ușă cu șansa de a egala. Ireal".

Army Black Knights își sărbătoresc victoria.

Armata a luat o siguranță intenționată pentru a scurge ultimele secunde de pe ceas și a terminat meciul cu o victorie de 17-11 pentru Black Knights.

Cea de-a 124-a confruntare Army-Navy a marcat prima dată când meciul a fost jucat pe Gillette Stadium - casa celor de la New England Patriots.

În ciuda înfrângerii de sâmbătă, Navy conduce în continuare seria din toate timpurile 62-55-7. Înainte de recenta serie de succese a Army, Midshipmen a câștigat 14 meciuri consecutive împotriva Black Knights între 2002 și 2015.

Ediția de anul viitor a meciului Army-Navy se va disputa pe FedEx Field din Landover, Maryland - casa celor de la Washington Commanders.