Argentina și Brazilia alunecă

Argentina nu reușește pentru prima dată să se califice la Cupa Mondială. De asemenea, Brazilia dezamăgește și ea și se află în criză după al treilea meci la rând fără victorie. Omul serii este jucătorul Columbiei, Luis Díaz.

Luis Díaz, din Columbia, a marcat două goluri împotriva Braziliei..aussiedlerbote.de

Jucătorul naționalei, Luis Díaz, a condus surprinzător Columbia la victoria împotriva Braziliei în preliminariile Cupei Mondiale. La două zile după ce s-a întâlnit cu tatăl său pentru prima dată de la răpirea sa, jucătorul de 26 de ani a marcat de două ori în victoria cu 2:1 în fața campionilor mondiali en-titre.

În meciul de top de marți, se vor întâlni așadar două echipe cu înfrângeri în bagaj: campioana mondială Argentina, condusă de fotbalistul mondial Lionel Messi, a pierdut pentru prima dată în acest meci de calificare la Cupa Mondială, cedând cu 2-0 în fața Uruguayului.

Columbia era deja condusă după patru minute de joc în fața echipei braziliene a antrenorului interimar Fernando Diniz. Gabriel Martinelli a marcat golul de 1-0 pentru oaspeți, care au fost lipsiți de Neymar. Superstarul a suferit o ruptură de ligament încrucișat și menisc la genunchiul stâng în ultimul meci cu Uruguay și va lipsi luni de zile.

Argentina este pe primul loc în clasament în ciuda înfrângerii

Cu toate acestea, Columbia a ridicat tensiunea în a doua repriză și a fost răsplătită. Luis Díaz a marcat cu capul de două ori în decurs de patru minute (minutele 75/79) pentru a-și conduce echipa spre victorie. Stadionul din orașul columbian Barranquilla s-a cutremurat, iar camerele de televiziune au arătat tatăl plângând și aplaudând de bucurie. A fost al treilea meci la rând fără victorie pentru Seleção, după recenta înfrângere cu 2-0 în fața Uruguayului și remiza 1-1 cu Venezuela.

Cu toate acestea, nu doar campionii mondiali record, ci și campionii mondiali conduși de superstarul Messi nu au reușit să marcheze. Golurile Uruguayului au fost marcate de Ronald Araújo, în minutul 40, și Darwin Núñez (minutul 86). Nu a fost doar prima înfrângere pentru Albiceleste, care până atunci era imaculată, ci și primele goluri primite în acest meci de calificare la Cupa Mondială.

În ciuda înfrângerii, Argentina rămâne în fruntea clasamentului, urmată acum de Uruguay. Columbia a sărit pe locul trei odată cu victoria. Brazilia a alunecat pe locul cinci, în spatele Venezuelei, înainte de confruntarea cu Argentina.