SportȘtirifotbal

Argentina a învins Brazilia cu 1-0 și a câștigat Copa America

Argentina a câștigat sâmbătă primul său titlu major din ultimii 28 de ani, iar Lionel Messi a obținut în sfârșit prima sa medalie în tricoul alb-albastru, când un gol al lui Angel Di Maria i-a adus victoria cu 1-0 în fața Braziliei și un record de 15 Copa America.

Argentinianul Lionel Messi, în centru, sărbătorește alături de coechipierii săi după ce a învins....aussiedlerbote.de
Argentinianul Lionel Messi, în centru, sărbătorește alături de coechipierii săi după ce a învins Brazilia în finala Copa America..aussiedlerbote.de

Di Maria, titular doar pentru a doua oară în Copa, și-a justificat selecția marcând golul de deschidere a scorului la jumătatea primei reprize.

Renan Lodi nu a reușit să taie o minge lungă trimisă în față de Rodrigo De Paul, iar Di Maria l-a lobat cu aplomb pe Ederson, care a rămas blocat.

Brazilia a mărit presiunea într-o repriză secundă palpitantă, dar chiar și cu cinci atacanți pe teren nu a reușit să egaleze în fața unei apărări argentiniene protejate de excepționalul Rodrigo De Paul.

"În primul rând trebuie să ne felicităm adversarii, mai ales pentru prima repriză, când ne-au neutralizat", a declarat fundașul brazilian Thiago Silva.

Victoria Argentinei a fost un triumf deosebit pentru atacantul Barcelonei, Messi, care a cucerit primul său titlu în tricoul alb-albastru după mai mult de un deceniu de distincții la nivel de club și individual.

"În a doua repriză nu a existat nicio dispută - doar o echipă a încercat să joace fotbal, cealaltă doar a pierdut timp, așa cum știam că va face. Nu este o scuză, nu am făcut ceea ce trebuia să facem, în principal în prima repriză".

Victoria Argentinei a fost un triumf deosebit pentru atacantul Barcelonei, Messi, care a obținut primul său titlu în tricoul alb-albastru după mai mult de un deceniu de distincții la nivel de club și individual.

Jucătorii argentinieni și-au înconjurat căpitanul la fluierul final. Portarul Emilian Martinez a sărbătorit ceea ce el a numit un Maracanazo, o victorie remarcabilă pe celebrul stadion din Rio.

"Sunt fără cuvinte", a spus el. "Știam că visul meu se va împlini, și unde mai bine decât la Maracanazo și dându-i titlul celui mai bun din lume și împlinindu-i visul".

Victoria a fost al 15-lea triumf al Argentinei la Copa America.

Messi a încheiat turneul ca și cel mai bun marcator al turneului, cu patru goluri, și a fost ales cel mai bun jucător alături de Neymar.

Dar a fost tăcut pe tot parcursul meciului de pe stadionul Maracana și a ratat în mod neobișnuit o ocazie de aur de a încheia meciul cu două minute înainte de final.

Când s-a auzit fluierul final, Argentina TV a declarat "Argentina campioană, Lionel Messi campion!".

Meciul în sine a fost unul dezamăgitor, Argentina fiind cea mai bună echipă într-o primă repriză dificilă, în care s-au comis 21 de faulturi.

Cu toate acestea, Brazilia a ieșit mai agresivă în a doua repriză și, pe măsură ce timpul trecea, a aruncat mai mulți oameni în față - având la un moment dat cinci atacanți recunoscuți pe teren.

Richarlison a avut un gol anulat pentru offside la șapte minute de la începerea reprizei secunde și apoi l-a forțat pe Emiliano Martinez să oprească bine două minute mai târziu.

Dar, pe măsură ce Brazilia s-a revărsat în atac, s-au deschis goluri, iar Argentina a ratat două ocazii clare de a marca în ultimele momente ale meciului.

Victoria a fost al 15-lea triumf al Argentinei la Copa America și înseamnă că a egalat Uruguayul în topul celor mai mari câștigători din toate timpurile.

"Este un titlu foarte important", a declarat antrenorul argentinian Lionel Scaloni. "Sper ca argentinienii să se bucure de el. Fanii iubesc echipa necondiționat și cred că se identifică cu această echipă care nu lasă niciodată garda jos."

Victoria a prelungit la 20 de meciuri fără înfrângere sub comanda lui Scaloni și a adus Braziliei prima înfrângere competițională de când a pierdut în fața Belgiei în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din 2018.