Antrenorul secund al echipei Brooklyn Nets, amendat cu 10.000 de dolari pentru că a deviat o pasă în timpul meciului din NBA cu Washington Wizards

Antrenorul secund al echipei Brooklyn Nets, David Vanterpool, a fost amendat cu 10.000 de dolari pentru că a deviat o pasă în timpul meciului din NBA cu Washington Wizards.

David Vanterpool în al doilea sfert al meciului dintre Minnesota Timberwolves și Denver Nuggets din....aussiedlerbote.de
David Vanterpool în al doilea sfert al meciului dintre Minnesota Timberwolves și Denver Nuggets din 2019, pe când era antrenor asistent al echipei..aussiedlerbote.de

Cu 5:42 rămase din sfertul patru al meciului de miercuri de pe Capital One Arena și cu Nets conducând cu 109-103, Vanterpool a întins mâna pe teren de pe bancă și a deviat o pasă de la Spencer Dinwiddie, fundașul lui Wizards, către Kyle Kuzma.

Incidentul a făcut ca Wizards să piardă mingea, iar oficialii nu au observat incidentul, lucru confirmat de șeful echipei de arbitri, Ben Taylor, în raportul de după meci.

A rezultat un haos de câteva minute, jucătorii lui Washington exprimându-și furia față de oficiali. Echipa folosise deja provocarea antrenorului , astfel că Wizards nu a putut contesta decizia.

Bradley Beal se îndreaptă spre coș în timpul meciului cu Brooklyn Nets.

Vanterpool a fost amendat pentru că "a interferat cu jocul în direct, întinzând mâna peste linia de margine și deviind o pasă a unui adversar", potrivit NBA. Nets, care a câștigat meciul cu 119-118, a fost amendată și ea cu 25.000 de dolari.

În timp ce Wes Unseld Jr., antrenorul lui Washington, se află în protocoale de sănătate și siguranță, antrenorul secund al lui Wizards și antrenor principal interimar, Joe Blair, s-a declarat șocat de acest incident.

"Reacția mea a fost de neîncredere totală. Nu am văzut niciodată, în timpul meu foarte lung în baschet, să se întâmple așa ceva ce nu au văzut arbitrii", a declarat Blair.

Kyrie Irving se îndreaptă spre coș în fața lui Kyle Kuzma.

Kuzma nu s-a menajat la conferința de presă de după meci când a fost întrebat despre cele întâmplate.

"Și asta a fost tot un horses**t. Antrenorii nu ar trebui să poată sta în picioare. Înțeleg dacă e sub două minute. Toată lumea din ligă se ridică în picioare ... Îl ai pe Steve Nash care îi blochează vederea arbitrului. Nu poate vedea nimic. Nu știu ce să spun. Este foarte nefericit, dar trebuie să trăiești cu asta."

Nici Vanterpool și nici Nets nu au comentat incidentul sau amenda, iar echipa nu a răspuns imediat la solicitarea de comentarii a CNN.