António Félix Da Costa a reușit o performanță uimitoare și a câștigat Marrakech ePrix

Pilotul DS Techeetah António Félix da Costa a terminat cu peste 11 secunde în fața celui de-al doilea clasat și a câștigat sâmbătă ePrix-ul de la Marrakech, trecând în fruntea Campionatului de piloți.

.aussiedlerbote.de

Pilotul portughez a plecat din pole position și, după ce s-a duelat cu pilotul BMW Maximilian Günther în prima jumătate a cursei, s-a distanțat de urmăritori și a obținut prima sa victorie pentru noua sa echipă.

Marja de victorie de 11,427 a fost a treia cea mai mare din istoria Formulei E, care are în componență mașini electrice, și este a treia clasare pe podium a lui da Costa în trei curse, după ce s-a clasat pe locul doi la Santiago și în Mexic.

El se distanțează cu 11 puncte de Mitch Evans, care ocupă locul al doilea în clasament.

CITEȘTE: "Mișcare, vibrație, dinamism": Casca-cameră care revoluționează Formula E

Günther, care a preluat pentru scurt timp conducerea la mijlocul cursei, s-a luptat cu coechipierul de la Techeetah, Jean-Éric Vergne, și și-a recuperat locul doi abia în ultimul tur.

Francezul - care a pornit de pe poziția a 11-a - și-a arătat experiența pentru a termina pe locul al treilea, ținându-l la limită pe Sebastien Buemi pe linia de sosire, cu 0% încărcătură rămasă în baterie.

Da Costa a folosit tactic cele două moduri de atac - în care piloții ies de pe linia de rulare și trec prin zona de activare, unde colectează o putere suplimentară de 35 kW pentru câteva tururi - pentru a obține ușor victoria.

Aceasta a fost a treia victorie din cariera lui da Costa în Formula E, după ce anterior a câștigat în 2015 la Buenos Aires și în 2019 la Ad Diriyah.

Un câștigător diferit a ieșit în fiecare dintre cele cinci curse ale sezonului de până acum. Sezonul trecut a început cu opt câștigători diferiți în primele opt curse.

"Vreau să spun că a trebuit să joc o carte curajoasă a trebuit să-l las pe Max să se apropie foarte mult acolo și a trebuit să-l forțez să-și folosească energia și în al doilea mod de atac", a declarat da Costa după. "L-am controlat pe Andre (Lotterer) și a funcționat perfect.

"Am avut un plan bun în minte și o pregătire incredibilă și facem multă muncă grea și asta dă roade.

"Pentru Vergne - jos pălăria, a avut o săptămână grea, grea, a avut o zi grea și a scos un podium pentru echipă, așa că bravo."

CITEȘTE: "Mașina se întorcea pentru mine": Sam Bird despre cursa vieții sale

După cursă, Günther a recunoscut reușita sa de a despărți cele două mașini Techeetah și de a termina pe podium.

"M-am luptat cu mașinile Techeetah, a fost interesant. Știam că ne putem descurca cu energia, iar faptul că am reușit să facem mișcarea cu două viraje înainte de final pentru P2 a fost un sentiment plăcut", a declarat germanul.

"A fost impresionant ceea ce a făcut [Vergne], recuperarea pe care a făcut-o în timpul cursei, iar noi am avut avantajul energiei în comparație cu el și asta am folosit în ultima etapă a cursei."

Vizitați CNN.com/sport pentru mai multe știri, reportaje și videoclipuri

Evans, care a câștigat precedentul ePrix din Mexic și a început ziua în fruntea clasamentului Campionatului Piloților, a fost nevoit să plece din coada plutonului după ce nu a reușit să stabilească un timp pe tur în calificări, fiind cronometrat.

Din spate, pilotul neozeelandez a reușit să își croiască drum în pluton, urcând 18 locuri și terminând în cele din urmă pe locul șase.