SportȘtirifotbal

Anglia trece de Ucraina și se califică în semifinalele Euro pentru prima dată în ultimii 25 de ani

Anglia s-a calificat în semifinalele Campionatului European pentru prima dată în ultimii 25 de ani, după o victorie impresionantă cu 4-0 în fața Ucrainei, sâmbătă, la Roma.

.aussiedlerbote.de

A fost pentru a treia oară când Anglia a câștigat un meci eliminatoriu la Euro, dar golurile din debutul fiecărei reprize au ajutat la calmarea eventualelor emoții.

Harry Kane a împins în poartă pasa lui Raheem Sterling în minutul 4 pentru a pune Anglia pe drumul ei.

Sterling a fost, fără îndoială, cel mai bun jucător al Angliei în timpul Euro 2020 și cu Jadon Sancho care a început primul său meci din turneu, Ucraina s-a luptat să facă față vitezei și inventivității echipei lui Gareth Southgate.

Anglia nu a primit niciun gol în cinci meciuri în timpul Euro 2020, cea mai bună ocazie a Ucrainei revenindu-i lui Roman Yaremchuk, al cărui șut din prima repriză a fost respins de Jordan Pickford.

Harry Kane marchează primul dintre cele două goluri marcate împotriva Ucrainei, în victoria Angliei cu 4-0.

La începutul reprizei a doua, Harry Maguire a trimis lovitura liberă executată de Luke Shaw pe lângă portarul ucrainean Heorhiy Bushchan și a dus scorul la 2-0.

La scurt timp după aceea, Kane a marcat cu capul al treilea gol al Angliei, Shaw oferind din nou o pasă de gol.

Acest blitz de două goluri în primele cinci minute ale reprizei a doua a pus Anglia în controlul total al meciului.

Bushchan a apărat cu brio voleul lui Kane pentru a-i refuza căpitanului Angliei un hat-trick, dar din cornerul rezultat Jordan Henderson a marcat cu o altă lovitură de cap. Acesta a fost primul gol al lui Henderson pentru Anglia.

Pe măsură ce ceasul se scurgea, fanii englezi au cântat football is "coming home", refrenul melodiei "Three Lions", imnul adoptat de suporterii echipei.

În urmă cu trei ani, Anglia a ajuns până în semifinalele Cupei Mondiale, dar a fost învinsă cu 2-1 de Croația - deși a preluat conducerea -, iar în 2019 a pierdut cu 3-1 în fața Olandei în turneul UEFA Nations League. Anglia a ajuns ultima dată în finala unui turneu internațional major în 1966.

"Presupun că încă se înghite faptul că este o altă semifinală - trei în trei ani", a declarat Southgate pentru BBC.

"Vrem să mergem cu doi pași mai departe. Știu ce se va întâmpla acasă. Este minunat să îi vezi pe toți într-o sâmbătă seara, cu berea în mână. Ar trebui să se bucure de asta. A fost un an lung pentru toată lumea. Sunt mulțumit că cele două spectacole au adus atâta fericire oamenilor.

"Jucătorii au fost fantastici", a adăugat Southgate. "Să joace atât de bine cum au făcut-o într-un meci în care se bazează atât de mult pe el a fost impresionant. Spiritul din grup este fenomenal".

Anglia va juca acum împotriva Danemarcei, care a învins Cehia mai devreme sâmbătă, iar echipa lui Southgate va avea avantajul terenului propriu, semifinala de miercuri urmând să se desfășoare pe stadionul Wembley din Londra.

Suporterii Angliei sărbătoresc primul gol al lui Kane la 4TheFans Fan Park de la Event City din Manchester.
Jordan Henderson sărbătorește alături de Jadon Sancho, Mason Mount și Harry Kane după ce a marcat al patrulea gol al Angliei.

Wembley găzduiește semifinalele și finala

Aparent la pământ după ce a pierdut primele două meciuri la Euro 2020, Danemarca a câștigat al treilea meci consecutiv pentru a ajunge în semifinale, după ce s-a impus în fața cehilor în capitala Azerbaidjanului, Baku.

O lovitură de cap a lui Thomas Delaney și un voleu al lui Kasper Dolberg în prima repriză au pus Danemarca în control în sfertul de finală de sâmbătă.

Cehii au fost o altă echipă după pauză, iar finalizarea inteligentă a lui Patrik Schick - al cincilea său gol la Euro 2020 - a făcut ca Danemarca să fie nevoită să muncească pentru victoria cu 2-1.

Thomas Delaney a marcat primul gol al Danemarcei, cu o lovitură de cap la un corner.
Kasper Dolberg a finalizat o acțiune cursivă pentru a înscrie al doilea gol al danezilor.

După prăbușirea șocantă a lui Christian Eriksen și reacția emoțională a coechipierilor săi, Danemarca a oferit povestea de bun-simț a Euro 2020 prin calificarea în fazele eliminatorii.

Acest lucru părea puțin probabil după înfrângerile în fața Finlandei și Belgiei în primele două meciuri din faza grupelor, dar victoria cu 4-1 în fața Rusiei și înfrângerea Finlandei cu 2-0 în fața Belgiei i-au asigurat locul în optimi.

Danezii au obținut apoi o victorie extrem de impresionantă cu 4-0 împotriva Țării Galilor pentru a-și anunța sosirea în ultimele etape ale Euro 2020.

Patrik Schick a marcat al cincilea său gol la Euro 2020 și a reaprins speranțele cehilor.

Jucătorii Danemarcei au vorbit despre încărcătura emoțională pe care a avut-o asupra lor întoarcerea pentru a termina meciul din cauza prăbușirii lui Eriksen în aceeași după-amiază, mai mulți membri ai echipei criticând organismul de conducere al fotbalului european, UEFA, pentru că nu le-a permis să joace meciul în ziua următoare.

Având în vedere tăria mentală remarcabilă a acestui grup, fanii Danemarcei poate că și-au permis deja să înceapă să viseze la o repetare a Euro '92, când echipa națională a obținut singurul său trofeu internațional major de până acum.

Italia și Spania se întâlnesc în cealaltă semifinală de marți, care se va juca tot pe Wembley.

Finala Euro 2020 se va juca pe 11 iulie tot pe Wembley.