SportȘtiritenis

Andy Murray spune că și-a "pierdut respectul" pentru Stefanos Tsitsipas după înfrângerea de la US Open

Andy Murray, triplu campion de Mare Șlem, a declarat că "și-a pierdut respectul" pentru Stefanos Tsitsipas, după ce grecul, numărul 3 mondial, a luat mai multe pauze prelungite în momente cruciale în timpul meciului lor din primul tur de la US Open.

TOPSHOT - Grecul Stefanos Tsitsipas (L) dă mâna cu britanicul Andy Murray după ce a câștigat meciul....aussiedlerbote.de
TOPSHOT - Grecul Stefanos Tsitsipas (L) dă mâna cu britanicul Andy Murray după ce a câștigat meciul din prima rundă a turneului de tenis US Open 2021, în primul tur la simplu masculin, la USTA Billie Jean King National Tennis Center din New York, la 30 august 2021. (Foto: Angela Weiss / AFP) (Foto: Angela Weiss/AFP via Getty Images).aussiedlerbote.de

Cei doi s-au luptat mai bine de patru ore și jumătate într-un meci palpitant de cinci seturi, iar Tsitsipas s-a impus în cele din urmă cu 2-6 7-6 3-6 6-3 6-4 și s-a calificat în turul doi la Flushing Meadows.

Cu toate acestea, Murray a fost dezamăgit de cât timp a petrecut adversarul său în afara terenului; Tsitsipas a făcut două pauze de mai mult de șapte minute pentru a merge la baie și a beneficiat și de un time-out medical.

"Este pur și simplu dezamăgitor pentru că simt că a influențat rezultatul meciului", a declarat Murray după meci. "Nu spun că am câștigat neapărat acel meci, cu siguranță, dar a avut influență asupra a ceea ce s-a întâmplat după acele pauze.

"Îl apreciez foarte mult. Cred că este un jucător genial. Cred că este grozav pentru joc, dar eu nu am deloc timp pentru aceste lucruri și mi-am pierdut respectul pentru el".

Tsitsipas, care nu a încălcat nicio regulă, a luat pauze lungi de toaletă la sfârșitul seturilor doi și patru și a primit un time-out medical pentru o aparentă accidentare la picior înainte de setul patru.

Murray a putut fi auzit plângându-se arbitrului de scaun Nico Helwerth și supervizorului meciului de la US Open, Gerry Armstrong, în legătură cu timpul pe care Tsitsipas îl lua.

CITEȘTE: Jucătorii de tenis de elită continuă să își exprime ezitarea față de vaccinul Covid înaintea US Open

Andy Murray a fost nemulțumit de pauzele lungi luate de Stefanos Tsitsipas.

Scoțianul a declarat că i-a spus echipei sale înainte de meci să se "aștepte" la așa ceva din partea adversarului său "dacă lucrurile nu mergeau așa cum vrea el" și a dezvăluit că au existat discuții despre schimbarea regulilor pentru a preveni aceste opriri lungi.

"În cele din urmă, ei [oficialii] nu pot face nimic, pentru că regulile sunt acolo", a spus Murray. "Dar eu fac parte din consiliul jucătorilor și vorbim despre asta tot timpul, despre schimbarea acestor reguli, încercând să facem ca regulile să fie mai puțin ușor de exploatat, cred.

"Unele sugestii sunt că, dacă iei un timeout medical sau o pauză înainte de, să spunem, serviciul meu, să pierzi meciul. Eu încep setul cu un singur ghem în sus. Acesta este un lucru care a fost oarecum discutat. Alte câteva lucruri sunt, cum ar fi, să ai două pauze de cinci minute în timpul meciului sau ceva de genul acesta - și asta e tot. Sunt diverse sugestii diferite care există.

"Asta e ceea ce simt eu, dar dacă toți ceilalți simt că este în totalitate în regulă și că nu există nicio problemă cu asta, atunci poate că eu sunt cel care nu este rezonabil, dar eu cred că este un nonsens - și el știe asta, de asemenea."

Murray se simțea în mod clar încă jovial în ciuda înfrângerii, scriind pe Twitter: "Fapt al zilei. Lui Stefanos Tsitipas îi ia de două ori mai mult timp să meargă la baie decât îi ia lui Jeff Bazos să zboare în spațiu. Interesant."

După meci, Tsitsipas a insistat că nu a greșit cu nimic și că nu are resentimente față de Murray.

"Dacă este ceva ce trebuie să-mi spună, ar trebui să vorbim amândoi pentru a înțelege într-un fel ce a mers prost", a declarat el reporterilor. "Nu cred că am încălcat vreo regulă. Am jucat după liniile directoare, după cum este totul. Da, cu siguranță este ceva despre care amândoi trebuie să discutăm și să ne asigurăm.

CITEȘTE: Vedeta tenisului Andy Murray spune că jucătorii "au responsabilitatea" de a se vaccina

Tsitsipas a trecut în cele din urmă de Murray în cinci seturi.

"Nu știu cum se simte adversarul meu atunci când sunt pe teren și joc meciul. Nu este chiar prioritatea mea. Atâta timp cât joc conform regulilor și respect ceea ce ATP spune că este corect, atunci restul este în regulă. Nu am nimic împotriva lui. Absolut nimic".

Tsitsipas, care urmărește primul său titlu de Grand Slam, a continuat să explice de ce și-a luat atât de mult timp în timpul acelor pauze la baie.

"Ei bine, cred că este clar că mi-am luat hainele cu mine când am ieșit de pe teren", a spus el. "Este vorba de timpul necesar pentru a-mi schimba hainele și pentru a mă întoarce pe jos la teren îmi ia puțin timp.

"Nu știu care este regula cu privire la asta, dacă există una. Dar, din câte știu eu, ai voie să ai două pauze de toaletă pentru a merge să te schimbi într-un meci de cinci seturi și una într-un meci de trei seturi.

"Am respectat acest lucru de-a lungul întregii mele cariere. Nu am încălcat niciodată nicio regulă, așa că oricum nu văd niciun motiv ca asta să fie o problemă."

Naomi Osaka a învins-o în două seturi pe Marie Bouzkova.

În altă ordine de idei, Naomi Osaka, campioana en-titre la simplu feminin, Naomi Osaka, a trecut fără probleme de meciul său din runda inaugurală, cu o victorie în două seturi în fața Mariei Bouzkova.

Aflată la prima sa apariție la un turneu de Grand Slam după ce s-a retras de la Roland Garros în luna iunie, Osaka a fost presată din greu în primul set de adversara sa cehă, înainte de a încheia confortabil meciul cu 6-4 6-1 și de a avansa în turul al doilea.