SportȘtiritenis

Alexander Zverev, cap de serie nr. 3 la Australian Open, surprins de Denis Shapovalov în turul al patrulea

Alexander Zverev, cap de serie nr. 3, a fost surprins de Denis Shapovalov în turul al patrulea de la Australian Open, duminică.

Alexander Zverev își zdrobește racheta în semn de frustrare în timpul meciului din turul al....aussiedlerbote.de
Alexander Zverev își zdrobește racheta în semn de frustrare în timpul meciului din turul al patrulea împotriva lui Denis Shapovalov..aussiedlerbote.de

Germanul, care era considerat unul dintre favoriții la Grand Slam, a pierdut cu 6-3, 7-6 (7-5), 6-3 în fața lui Shapovalov, al 14-lea favorit, la Melbourne.

Aceasta continuă așteptarea lui Zverev pentru primul său titlu de Grand Slam, după ce anul trecut a câștigat medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020.

Producând câteva servicii masive în momente cheie, canadianul a părut impresionant pe tot parcursul meciului.

Zverev îi returnează forehand lui Shapovalov.

După ce a luat un avans de un set, o importantă minge de break timpurie câștigată de Shapovalov în setul al doilea l-a determinat pe Zverev să își descarce furia pe racheta sa, lovind-o de pământ până când a fost complet distrusă.

De fapt, Zverev a fost cel care a servit pentru a câștiga setul al doilea cu un avantaj de 5-3, dar a produs două duble greșeli care i-au permis lui Shapovalov să facă break înapoi, înainte de a salva setul al doilea într-un tie break ulterior.

Un break timpuriu în setul al treilea i-a permis lui Shapovalov să controleze setul al treilea, iar la prima încercare a reușit să obțină victoria uluitoare, când Zverev nu a putut decât să lovească un forehand în fileu.

Sub soarele fierbinte al Australiei, Shapovalov, în vârstă de 22 de ani, a avut nevoie de două ore și 21 de minute pentru a finaliza victoria surprinzătoare asupra lui Zverev.

"Sunt fericit că am reușit să mă descurc și să câștig din nou astăzi", a declarat Shapovalov după ce a ajuns în primul său sfert de finală la Australian Open din carieră.

"Întotdeauna este mai bine să termini în trei... acesta este probabil cel la care mă așteptam cel mai puțin să termin în trei", a adăugat el.

Shapovalov îl va înfrunta acum pe Rafael Nadal în sferturile de finală, după ce spaniolul l-a învins în două seturi pe Adrian Mannarino.

Shapovalov își sărbătorește victoria în fața lui Zverev.

În cursa sa pentru un record de 21 de titluri de Mare Șlem, Nadal a trebuit să facă față unui tie-break uriaș de 28 de minute în primul set, înainte de a-l învinge pe Mannarino în următoarele două seturi.

Vizitați CNN.com/sport pentru mai multe știri, reportaje și videoclipuri

După victoria în fața lui Zverev, Shapovalov i-a adus un omagiu lui Nadal, în vârstă de 35 de ani.

"Este întotdeauna o onoare să te confrunți cu un tip ca Rafa", a spus el.

"Întotdeauna este distractiv, întotdeauna va fi o bătălie împotriva lui și da, va fi o bătălie grea, cu siguranță mă voi bucura de ea".