SportȘtirifotbal

Alex Ferguson spune că Cristiano Ronaldo ar fi trebuit să fie titular împotriva lui Everton

Fostul antrenor al lui Manchester United, Alex Ferguson, a declarat că Cristiano Ronaldo ar fi trebuit să fie titular în meciul de acasă cu Everton, scor 1-1, de la sfârșitul săptămânii trecute, în loc să fie introdus ca rezervă în repriza a doua de actualul antrenor Ole Gunnar Solskjaer.

Ronaldo privește în timpul remizei dintre Manchester United și Everton..aussiedlerbote.de

Ronaldo a intrat pe teren cu puțin înainte de ora de joc, când United conducea cu 1-0, dar Everton a egalat în minutul 65 și a reușit să obțină o remiză.

Într-o înregistrare video postată pe rețelele de socializare, Ferguson este auzit spunându-i marelui Khabib Nurmagomedov, un mare luptător de arte marțiale mixte, că Everton a primit un impuls "când au văzut că Ronaldo nu joacă...".

Când Nurmagomedov i-a reamintit lui Ferguson că Ronaldo a intrat în repriza a doua, scoțianul a adăugat: "Da, știu ... dar ar trebui să începi întotdeauna cu cei mai buni jucători ai tăi".

Ferguson (dreapta) a avut influență în aducerea lui Ronaldo înapoi pe Old Trafford.

Vizitați CNN.com/sport pentru mai multe știri, videoclipuri și reportaje

Ronaldo a declarat că Ferguson, care l-a semnat pentru prima dată la 18 ani de la Sporting Lisabona în 2003, a jucat un rol important în revenirea jucătorului pe Old Trafford.

United, care are 14 puncte din șapte meciuri de campionat, va juca pe 16 octombrie cu Leicester City în următoarea rundă de meciuri după pauza internațională.