SportȘtirifotbal

Alabama întrerupe seria de 29 de victorii a Georgiei, nr. 1, în meciul din campionatul SEC

Seria de 29 de victorii a echipei Georgia Bulldogs, nr. 1, a fost întreruptă în urma unei înfrângeri cu 24-27 în fața echipei Alabama, nr. 8, în meciul de campionat al Conferinței Sud-Est (SEC), sâmbătă, pe Mercedes Benz Stadium din Atlanta.

Alabama sărbătorește după meciul de fotbal universitar din cadrul Conferinței de Sud-Est a NCAA....aussiedlerbote.de
Alabama sărbătorește după meciul de fotbal universitar din cadrul Conferinței de Sud-Est a NCAA împotriva echipei Georgia, sâmbătă, 2 decembrie 2023, în Atlanta..aussiedlerbote.de

Fundașul lui Bulldogs, Kendall Milton, a deschis scorul, aducând Georgia în avantaj cu 7-0. Seniorul de 21 de ani al Universității din Georgia a marcat în opt meciuri consecutive.

Ofensiva Crimson Tide și-a găsit ritmul, marcând 17 puncte fără replică, în urma a două pase de eseu ale fundașului Jalen Milroe, pentru a avea un avantaj de 17-7 la pauză.

Ambele apărări au fost vedetele meciului la ieșirea de la pauză.

Apărarea Crimson Tide a ținut în șah ofensiva explozivă a celor de la Bulldogs, iar la finalul sfertului al treilea a forțat un fumble al fundașului Carson Beck pe teritoriul Georgiei. Alabama a marcat un gol de câmp pentru a conduce cu 20-10 la începutul sfertului patru.

Beck și ofensiva lui Bulldogs au arătat ceva viață la începutul sfertului patru. Georgia a condus pe teren, ceea ce a dus la un eseu de alergare al lui Beck pentru a reduce scorul la trei puncte.

Alabama a luat rapid cu asalt terenul și fundașul Roydell Williams a marcat pentru a face meciul 27-17. Cu puțin mai puțin de trei minute înainte de final și cu Georgia în ofensivă, Milton a găsit zona de eseu pentru al doilea eseu al meciului, ceea ce a dus din nou la un meci la trei puncte.

La următoarea posesie a lui Alabama, Milroe a pecetluit victoria cu o cursă de 30 de yarzi. Fundașul de anul doi a terminat meciul cu 192 de metri, două eseuri și a adăugat 29 de metri pe teren.

Kendall Milton aleargă pentru un eseu în timpul primului sfert împotriva celor de la Alabama Crimson Tide.

Ultima înfrângere a Georgiei a venit în fața lui Alabama în meciul de campionat SEC din 2021. Cu toate acestea, Bulldogs a continuat să câștige Campionatul Național pentru sezonul 2021.

După meci, antrenorul principal al echipei Alabama, Nick Saban, a fost întrebat de ce echipa sa a reușit să învingă Georgia.

"Cred că au vrut să le demonstreze contestatarilor de acolo că putem să o facem", a declarat Saban la transmisiunea CBS. "Știam la pauză că acești băieți vor continua să lupte, dar băieții noștri au dat dovadă de o mare perseverență pentru a se lupta. ... Sunt atât de mândru de această echipă. Mândru de jucătorii noștri. Mândru de fanii noștri. Este grozav. Câștigarea SEC este mare".

Saban a spus că vrea să se bucure de această victorie și că "se va gândi mâine" când a fost întrebat dacă simte că Crimson Tide merită un loc în College Football Playoff.

Crimson Tide a câștigat acum 30 de titluri SEC în istoria programului său.

Atât Bulldogs, cât și Crimson Tide au terminat sezonul cu 12-1.

Spectacolul de selecție CFP va avea loc duminică.

Semifinalele College Football Playoff sunt programate la 1 ianuarie la Rose Bowl din Pasadena, California, și Sugar Bowl din New Orleans. Campionatul național College Football Playoff va avea loc pe 8 ianuarie la NRG Stadium din Houston.