Afișajul lui Luka Dončić în victoria lui Dallas Mavericks evidențiază o noapte istorică de goluri în NBA

Perechea de superstaruri Luka Dončić și Kyrie Irving a combinat pentru 70 de puncte, iar Dallas Mavericks a învins miercuri pe Portland Trail Blazers cu 126-97.

Dončić, care are o medie de 33,7 puncte pe meci, a marcat 41 de puncte, a reușit șase recuperări și a dat cinci pase decisive. A fost al șaptelea său meci cu cel puțin 40 de puncte marcate în acest sezon, conform Basketball Reference.

Irving, achiziționat de Mavericks prin schimb în sezonul trecut, a avut 29 de puncte, nouă recuperări și cinci pase decisive în al doilea meci în care a revenit după o accidentare la picior.

"O mulțime de performanțe excelente ale celor două vedete ale noastre pentru a ne da startul", a declarat după meci antrenorul echipei Dallas, Jason Kidd. "Kai (Irving) nu a așteptat în seara asta. A fost agresiv. și apoi Luka a fost Luka".

Duo-ul All-Star a aruncat împreună 57,5% de pe teren într-o seară în care Trail Blazers, care se chinuie, nu a reușit să pună deloc probleme celor de la Mavs.

Dallas a scos meciul din mână până la finalul primei reprize - Mavs a condus cu 31 de puncte la pauză - datorită în mare parte lui Dončić care a marcat 30 de puncte doar în primele două sferturi.

Totul a căzut pentru Mavericks dominanți, inclusiv o lovitură de circ sălbatic în care Irving a băgat din greșeală o "lovitură" care era destinată ca o pasă de lob către Dereck Lively II.

Dallas a ieșit de la pauză cu un avantaj de 78-47 și a luat ușor piciorul de pe pedala de accelerație. Repriza a doua a fost mai echilibrată, dar Portland nu a reușit să facă prea multe progrese în avantajul lui Mavs și a căzut învinsă la 29 de puncte.

Mavs i-a pierdut în timpul meciului atât pe Lively, cât și pe atacantul Grant Williams, care au suferit entorse la gleznă, ceea ce le-a slăbit rotația, dar deficiențele defensive ale lui Blazers au fost cele care i-au costat în cele din urmă.

"Kyrie a început devreme și Luka a început devreme", a declarat Anfernee Simons, fundașul lui Portland. "Va fi o noapte lungă dacă acești tipi joacă și funcționează la fel de bine".

Simons a marcat 15, în timp ce Shaedon Sharpe a avut 16 puncte de pe bancă, în timp ce Blazers, acum 9-24, continuă să se adapteze la viața fără Damian Lillard.

Între timp, Dallas s-a îmbunătățit la 20-15 cu victoria și ocupă al șaptelea loc într-o Conferință de Vest competitivă. Cele două echipe se vor confrunta vineri seară într-o revanșă.

Istorie făcută în frenezia de scoruri din întreaga ligă

Oricât de impresionantă a fost ofensiva lui Mavericks, aceasta a pălit în comparație cu unele dintre rezultatele de scoruri înregistrate miercuri într-o noapte istorică în NBA.

Pentru prima dată în istoria ligii, cinci echipe au marcat cel puțin 140 de puncte în aceeași zi.

Scorul în NBA a avut o tendință ascendentă în ultimii ani, echipele având acum o medie de 115,5 puncte pe meci.

Cel mai interesant dintre rezultatele de miercuri a fost bătălia din prelungiri dintre Detroit Pistons și Utah Jazz, în care ambele formații au depășit bariera de 140 de puncte.

Jazz a scăpat cu o victorie de 154-148 după ce Alec Burks de la Detroit a reușit o triplă care a trimis meciul în prelungiri. În urma acestui rezultat, Pistons a ajuns la un bilanț dezolant de 3-31, după ce abia sâmbătă a întrerupt o serie de 28 de înfrângeri - la egalitate cu cea mai lungă din istoria NBA.

În altă ordine de idei, fundașul vedetă Tyrese Haliburton a condus echipa Indiana Pacers la a patra victorie în fața celor de la Milwaukee Bucks în acest sezon, cu 31 de puncte și 12 pase decisive în victoria cu 142-130, în timp ce Cleveland Cavaliers a trecut cu 140-101 de Washington Wizards.

Atlanta Hawks a avut șapte jucători care au atins cifre duble în seara de 141 de puncte în fața lui Oklahoma City Thunder, care, cu 138 de puncte, a ratat la limită intrarea în clubul celor peste 140 de puncte.