SportȘtirifotbal

AFCON: Meciul dintre Mali și Tunisia se termină în haos, arbitrul fluierând prea devreme timpul regulamentar de joc

Meciul de la Cupa Africii pe Națiuni dintre Tunisia și Mali s-a încheiat în haos miercuri, după ce arbitrul a fluierat prea devreme finalul partidei.

Selecționerul Tunisiei, Mondher Kbaier, gesticulează în timpul meciului din Grupa F..aussiedlerbote.de

Oficialul zambian Janny Sikazwe a părut să anunțe inițial pauză după 85 de minute, înainte de a decide apoi să reia jocul. Apoi a fluierat din nou pentru a pune capăt meciului, de această dată cu câteva secunde înainte de expirarea celor 90 de minute.

Staff-ul și jucătorii tunisieni au rămas indignați și au intrat pe teren pentru a se confrunta cu Sikazwe.

"Arbitrul a fluierat în minutul 85 în minutul 89, este lunar", a declarat selecționerul Tunisiei, Mondher Kebaier, pentru site-ul AFCON.

Meciul fusese deja marcat de controverse, ambele echipe beneficiind de un penalty - Ibrahima Kone a marcat pentru Mali, în timp ce Tunisia a ratat - și un cartonaș roșu i-a fost arătat și lui El Bilal Toure, de la Carthage Eagles, în ultima fază, arbitrul hotărând să își mențină decizia inițială, în ciuda faptului că i s-a cerut să o revizuiască prin VAR.

În ciuda întârzierilor, nu s-a adăugat niciun minut de prelungire.

Ambele echipe au părăsit în cele din urmă terenul de joc, dar malienii au revenit ulterior, părând pregătiți să joace ultimele minute.

Cu toate acestea, Tunisia nu a revenit pe teren, iar Mali a părăsit apoi terenul sărbătorind.

"Ne-a privat de concentrare", a adăugat Kebaier după înfrângerea Tunisiei cu 1-0. "Nu am vrut să reluăm deoarece jucătorii făcuseră deja baie, deconcentrați și demoralizați în fața acestei situații macabre. "

Confederația Africană de Fotbal, organizatoarea turneului, nu a răspuns imediat solicitării CNN de a face comentarii.

Victoria cu 1-0 a adus Mali în fruntea Grupei F.