A fost aceasta cea mai mare surpriză din istoria postsezonului? Padres îi învinge pe Dodgers și ajunge în Seria Campionatului Ligii Naționale.

A fost aceasta cea mai mare surpriză din istoria postsezonului? Echipa Los Angeles Dodgers a avut o serie de victorii fără precedent - dar cei de la San Diego Padres sunt cei care se îndreaptă spre National League Championship Series (NLCS).

Juan Soto de la San Diego Padres, centru, reacționează după ce a marcat cu o dublă reușită a lui....aussiedlerbote.de
Juan Soto de la San Diego Padres, centru, reacționează după ce a marcat cu o dublă reușită a lui Jake Cronenworth în timpul reprizei a șaptea din meciul 4..aussiedlerbote.de

Jake Cronenworth a pus capăt unui al șaptelea meci al celor de la Padres cu cinci runde, cu o lovitură de departajare de două puncte, sâmbătă seara, când Padres a revenit de la un deficit de 3-0 pentru a elimina campionii din Liga Națională de Vest din playoff.

Victoria cu 3-1 din seria diviziei Ligii Naționale (NLDS) le asigură celor de la Padres un loc acasă împotriva celor de la Philadelphia, care au învins cu 8-3 pe Atlanta Braves și au câștigat NLDS în patru meciuri.

Dodgers se bucurase de un record de 111 victorii în sezonul regulat și în deschiderea seriei NLDS, dar a pierdut trei meciuri la rând în fața lui Padres, care se îndreaptă spre prima lor NLCS din ultimii 24 de ani.

În 2022, Padres pierduse toate cele șase serii împotriva lui Dodgers. Potrivit MLB.com , doar o singură echipă din istoria playoff-urilor - White Sox din 1906 în fața celor de la Cubs - câștigase vreodată o serie din postsezon împotriva unei echipe pe care o conducea cu o diferență atât de mare în clasament.

St. Louis Cardinals Bruce Sutter în acțiune în timpul unui meci din sezonul 1982.

În seria de divizie a Ligii Americane, Jeremy Pena a marcat un home-reding în debutul reprizei a 18-a, iar Houston Astros a eliminat Seattle Mariners și a câștigat cu 3-0 cea mai bună serie din cinci meciuri.

Homeer-ul a decis cel mai lung meci fără goluri din istoria postsezonelor, într-un meci care a durat șase ore și 22 de minute și a totalizat aproape 500 de aruncări.

"Este un moment pe care mi-l voi aminti pentru tot restul vieții mele", a declarat Pena, potrivit MLB.com

În altă ordine de idei, începătorul Oscar Gonzalez a reușit o lovitură simplă, cu două lovituri, cu două eliminări în repriza a noua, în timp ce Cleveland, echipa gazdă, a reușit să obțină o victorie în fața lui New York, în meciul 3 al seriei diviziei Ligii Americane.