A 54-a victorie din carieră: Verstappen încununează un sezon de superlative

De asemenea, are acum mai multe victorii decât Sebastian Vettel. În ultima cursă a sezonului, Max Verstappen nu lasă din nou nicio șansă concurenței. În mai puțin de 100 de zile, el poate continua așa.

Campionul mondial Max Verstappen câștigă și Marele Premiu din Abu Dhabi..aussiedlerbote.de

Pe circuitul Yas Marina luminat, pilotul de Formula 1 Max Verstappen a adăugat încă un punct culminant la finalul sezonului său fără precedent, care a doborât recorduri. Starul de la Red Bull s-a impus și în Marele Premiu din Abu Dhabi, sărbătorind nu doar cea de-a 19-a victorie a sezonului, ci și cea de-a 54-a victorie în Marele Premiu din cariera sa.

Olandezul în vârstă de 26 de ani l-a depășit astfel pe Sebastian Vettel, care câștigase 53 de curse în carieră, în clasamentul all-time. "Încă o cursă incredibilă", a transmis Verstappen prin radio la boxe. "Ai fost pur și simplu grozav", l-a lăudat șeful echipei, Christian Horner.

Doar Lewis Hamilton la Mercedes (103) și Michael Schumacher (91) au sărbătorit mai multe victorii în clasa regină a sporturilor cu motor. Verstappen îi smulsese deja lui Vettel, în timpul sezonului, recordul pentru cele mai multe victorii la rând într-un an. Niciodată un pilot de Formula 1 nu a mai câștigat 19 curse într-un sezon.

Locul al doilea într-o cursă în mare parte lipsită de evenimente, care a fost dominată din nou de Verstappen, i-a revenit lui Charles Leclerc la Ferrari. Locul al treilea i-a revenit lui George Russell, care, împreună cu Hamilton, clasat pe locul nouă, i-a asigurat lui Mercedes locul al doilea în campionatul constructorilor.

Ferrari s-a distanțat la doar trei puncte de lider. Notă suplimentară remarcabilă: Verstappen ar fi câștigat și campionatul constructorilor pe cont propriu, obținând 575 de puncte.

Pentru singurul pilot german din pluton, sezonul s-a încheiat pe locul 15. După ce Nico Hülkenberg a preluat cockpitul de la Mick Schumacher, retras din activitate, la echipa americană Haas, rezultatul final a fost unul mediocru. În vârstă de 36 de ani, originar din Emmerich, a obținut doar nouă puncte. Schumacher reușise 12 anul trecut.

Hamilton rămâne fără victorie pentru al doilea an consecutiv

Verstappen și Red Bull au demonstrat, de asemenea, în mod impresionant, în ultimul weekend de Mare Premiu al sezonului, de ce sunt imbatabile și vor fi din nou favorite peste puțin de 100 de zile, în deschiderea sezonului 2024, în Bahrain. Concurența nu a reușit să câștige decât o singură dată în acest an, Ferrari sărbătorind în Singapore datorită lui Carlos Sainz. Sergio Pérez a câștigat două curse la bordul celui de-al doilea Red Bull, restul fiind adjudecate de Verstappen. Acesta a fost campion mondial pentru a treia oară consecutiv de la cursa de sprint din Qatar, din 7 octombrie, care nu i-a plăcut deloc.

El a câștigat primul său titlu în urmă cu doi ani, la Abu Dhabi. Atunci, într-o finală pe cât de dramatică, pe atât de controversată, cu manevra sa de depășire în ultimul tur împotriva campionului record Hamilton. Pentru britanicul în vârstă de 38 de ani, a fost vorba doar de limitarea daunelor și de puncte pentru clasamentul echipelor în fața celor de la Ferrari; cel care a câștigat de 103 ori un Mare Premiu a rămas fără nicio victorie pentru al doilea sezon la rând.

Două atacuri din partea lui Leclerc

Verstappen este noul Hamilton. La fel cum britanicul a făcut-o cândva la Mercedes, olandezul domină competiția. După prestații mediocre în antrenamente în Emiratele Arabe Unite, el a fost acolo când a fost în joc pole position-ul în calificări. La fel ca în 2020, 2021 și 2022, a pornit de pe primul loc. Alături de el, Leclerc.

Monegascul în vârstă de 26 de ani, care a fost considerat speranța Scuderiei la titlu, dar care a cunoscut din nou mai multe dezamăgiri decât bucurii în acest an, știa că nu va avea multe oportunități de a ataca. Așa că a încercat imediat după start, a replicat Verstappen. El a contracarat și a doua încercare a lui Leclerc în primul tur. Și a făcut-o în stilul unui campion.

Victoriile lui Verstappen ca o amenințare pentru 2024

De asemenea, a intrat la prima oprire la boxe înaintea lui Leclerc. Totul a decurs fără probleme, așa cum se întâmplă întotdeauna. După ce toți piloții aflați în primele poziții și-au schimbat pentru prima dată pneurile, Verstappen avea un avans de aproximativ cinci secunde față de Leclerc. Între timp, soarele apusese, iar cursa începe în mod tradițional la lumina zilei și se termină sub lumina reflectoarelor.

Verstappen nu numai că a oferit punctul culminant pe ultimii 306,183 kilometri din acest an, dar concurența a sperat în zadar la o prăbușire în timpul sezonului și, de asemenea, în cursa finală. Cele șapte victorii consecutive în ultimele șapte curse au fost, de asemenea, un mesaj clar pentru anul viitor, când va putea egala palmaresul record de titluri de campion mondial al lui Vettel.