SportȘtirifotbaldfbU21emcalificare

3:1 împotriva Poloniei: Germania U21 preia conducerea în clasament

Fotbaliștii germani U21 își încheie campania internațională cu o victorie. Echipa s-a îmbunătățit semnificativ după pauza cu Polonia.

Echipa U21 a Germaniei a venit din urmă și a învins Polonia cu 3:1..aussiedlerbote.de

Naționala U21 a Germaniei a învins-o pe cea mai mare rivală și a câștigat grupa, făcând un pas important spre calificarea la Campionatul European, grație calităților sale de revenire în forță.

Echipa antrenorului Antonio Di Salvo nu s-a lăsat zdruncinată de un deficit interimar în victoria cu 3:1 (0:1) în fața Poloniei. Germania a depășit Polonia, care se află la egalitate de puncte, în clasament. Ambele echipe au douăsprezece puncte. Cu toate acestea, liderul Germania a jucat cu un meci mai puțin.

În fața a 8559 de spectatori la Essen, Eric Martel (minutul 56), înlocuitorul Nick Woltemade (minutul 79) și Merlin Röhl (minutul 82) au marcat golurile echipei de juniori. Ariel Mosor îi adusese inițial pe vizitatori în avantaj (24').

Cele două echipe au fost egale încă din start și au dus dueluri strânse. Pe ploaie, impreciziile tehnice, cum ar fi problemele la primirea mingii, au împiedicat inițial o adevărată fluiditate a jocului. A fost nevoie de puțin mai puțin de un sfert de oră pentru ca Ansgar Knauff să aibă prima ocazie bună de a marca. Mingea a căzut la picioarele jucătorului de la Frankfurt într-o poziție promițătoare în suprafața de pedeapsă, dar Knauff nu a reușit să lovească bine mingea și a tras direct în brațele portarului polonez Kacper Tobiasz.

Oaspeții s-au descurcat mai bine. În urma unui corner, fundașul avansat Mosor a scăpat destul de ușor din zona de cinci metri și a marcat pentru a aduce Polonia în avantaj.

Scorul de 1:0 a dat încredere echipei antrenorului Adam Majewski. Pornind de la o apărare bine organizată, au atacat rapid în mod repetat și au pus probleme Germaniei. Cu un pic mai multă eficiență la finalizare, Polonia ar fi putut lua o decizie preliminară. Vizitatorii cel puțin s-au descurcat bine până la suprafața de pedeapsă. Germania nu a fost în niciun caz depășită fără speranță, dar au existat foarte puține semne de egalare.

Acest lucru s-a schimbat după pauză. Agilul Youssoufa Moukoko, în special, a energizat jocul de nenumărate ori cu curse rapide și a jucat un rol decisiv în egalarea. Jucătorul lui Dortmund a executat o lovitură liberă, pe care el însuși a trimis-o în zid. De acolo, mingea a ricoșat la Martel, iar căpitanul echipei U21 a marcat pentru 1-1. După ce inițial Polonia a avut alte ocazii, echipa DFB a avut în cele din urmă rezerve mai mari de forță. Woltemade și Röhl au stârnit aplauze uriașe din partea fanilor germani.

Cele nouă câștigătoare ale grupelor și cele mai bune trei ocupante ale locurilor secunde ale grupelor se vor califica pentru finala din 2025 din Slovacia. Celelalte șase ocupante ale locurilor secunde din grupe vor concura în play-off pentru a stabili ultimele trei locuri la Campionatul European.