2022 Kentucky Derby: Tot ce trebuie să știi despre "Cele mai mari două minute din sport

Cea de-a 148-a ediție a Kentucky Derby va avea loc sâmbătă, iar această cursă emblematică încearcă să treacă peste controversele de anul trecut.

.aussiedlerbote.de

Medina Spirit a trecut primul linia de sosire în 2021, dar calul a fost testat ulterior pozitiv pentru o substanță interzisă, ceea ce înseamnă că rezultatul a fost anulat.

Antrenorul calului, Bob Baffert, a fost ulterior interzis timp de doi ani la Churchill Downs, iar al doilea clasat inițial, Mandaloun, a fost anunțat câștigător al cursei.

Baffert a oferit ulterior o declarație lungă în care susținea că un unguent folosit pentru tratarea dermatitei ar fi putut fi cauza testului pozitiv.

Episodul, care a luat o altă întorsătură tristă după ce Medina Spirit a murit în mod neașteptat în decembrie, continuă, fără îndoială, să umbrească spectacolul care a avut loc pentru prima dată în 1875, dar Derby-ul dorește să lase controversa în trecut.

Fără Baffert, care a câștigat cursa de șase ori, ceea ce reprezintă un record, terenul este larg deschis pentru ceea ce promite să fie o competiție interesantă.

Medina Spirit trece primul linia de sosire în timpul celei de-a 147-a ediții a cursei Kentucky Derby.

Supranumit "Cele mai mari două minute de sport" - o aluzie la durata aproximativă a cursei - Derby-ul este prima cursă din râvnita Triplă Coroană a curselor de cai din SUA, care include și Preakness Stakes și Belmont Stakes.

Justify - antrenat de Baffert - a fost ultimul cal care a câștigat toate cele trei curse în 2018.

Cei care trebuie urmăriți

În ciuda faptului că Baffert este interzis în cursă, doi dintre foștii săi cai au șanse mari de reușită.

Messier și Taiba se numără printre pretendenți, după ce au fost trecuți pe mâna fostului asistent al lui Baffert, Tim Yakteen, care antrenează caii pentru spectacolul din acest weekend de puțin peste o lună.

Yakteen spune că nu a avut nicio comunicare cu Baffert în perioada premergătoare cursei, dar s-a confruntat cu o atenție sporită, unii susținând că aceștia sunt caii antrenorului în vârstă de 69 de ani, cu excepția numelui.

"Voi fi sincer, nu mi-am dat seama că va fi așa, dar nu aș fi ezitat niciodată", a declarat Yakteen reporterilor atunci când a fost întrebat dacă a ezitat să ia caii în grajdul său.

Cu toate acestea, Epicenter și Zandon par a fi cele două alegeri remarcabile care se îndreaptă spre cursă, ambii cai având un mare potențial.

Antrenorul lui Epicenter, Steve Asmussen, este cel mai de succes din istoria curselor de cai din America de Nord, dar nu a reușit să câștige Derby-ul în toate cele 23 de încercări ale sale.

Zandon, între timp, vine după o performanță impresionantă la ultima cursă, care l-a consacrat ca favorit al cursei.

Cum să urmăriți

Derby-ul va fi difuzat în SUA pe NBC, pe site-ul NBC și pe aplicația sa, cu o acoperire a tuturor curselor de sâmbătă începând de la prânz.

Cursa emblematică este programată să înceapă la ora 18:57 ET.