1. FC Saarbrücken sărbătorește următoarea senzație de cupă

Îngrijorarea lui Wirtz întunecă victoria lui Bayer

Atacantul FCS Kai Brünker a șocat Frankfurt cu golul său din minutul 64..aussiedlerbote.de

Bayer Leverkusen pornește în confruntarea de cupă cu Paderborn, echipă din divizia secundă, ca favorită clară și duce la bun sfârșit sarcina cu aplomb. Cu toate acestea, jucătorul echipei naționale Florian Wirtz trebuie să iasă accidentat. Între timp, 1. FC Saarbrücken sărbătorește următoarea senzație și, după FC Bayern, o elimină și pe Eintracht Frankfurt.

Bayer Leverkusen - SC Paderborn 07 3:1 (2:0)

Surprinzătorii de la 1. FC Saarbrücken rămân favoriții șoc în Cupa DFB. După ce au învins-o pe Bayern Munchen, saharienii au învins acum, în mod meritat, și pe inofensiva finalistă de anul trecut, Eintracht Frankfurt, cu 2:0 (0:0) și au mers pe urmele senzaționalului lor parcurs până în semifinalele sezonului 2019/20. SGE a alunecat și mai mult în criză după rușinea din ziua de Sfântul Nicolae.

Kai Brünker (64') și Luca Kerber (78') au consfințit a patra înfrângere consecutivă a lui Frankfurt, iar echipa este în alertă roșie înaintea confruntării cu Bayern, sâmbătă (15.30). Mai ales că Noel Futkeu, care intrase pe teren ca rezervă cu puțin timp înainte, a primit cartonașul roșu pentru că l-a lovit cu piciorul în minge pe Marcel Gaus (83').

A fost pentru a treia oară în ultimii șase ani când harghitenii au fost învinși de o echipă aflată sub nivelul celor două ligi de elită. Saarbrücken, din liga a treia, a obținut șapte victorii senzaționale în ultimele opt meciuri din Cupa DFB, iar Eintracht s-a calificat pentru prima dată în cea de-a treia confruntare.

Pentru a preveni amenințarea unei anulări precum cea împotriva lui Bayern, Saarbrücken a acoperit terenul din Ludwigspark cu o prelată în zilele premergătoare meciului de cupă. Cu toate acestea, terenul a fost în stare proastă pentru al treilea meci pe teren propriu în opt zile. "Probabil că pasa scurtă și îngrijită nu va mai fi atât de solicitată", a presupus Dino Toppmöller: "Este vorba de a intra în joc prin tacklinguri".

Eintracht-ul său neliniștit nu prea a reușit acest lucru. În schimb, favoriții s-au lăsat depășiți în fața a 15.903 spectatori. FCS, care nu primise niciun gol în patru meciuri de campionat, a stat foarte mult în adâncime și a provocat mingi fixe prin acțiunile sale de schimbare. Kevin Trapp a scăpat mingea după un șut al lui Kasim Rabihic, dar Willian Pacho a respins lovitura de pedeapsă a lui Kerber (17').

SGE a fost apoi foarte norocoasă că arbitrul Daniel Siebert a anulat primul gol al lui Brünker (20'), în urma unui corner, după o probă video, după o împingere ușoară asupra lui Robin Koch. Frankfurt s-a stabilizat apoi în defensivă, dar nu s-a realizat nimic în atac. A lipsit ritmul și ideile, iar înainte de pauză doar un șut inofensiv de la distanță al lui Niels Nkounkou (38') a nimerit poarta lui Saarbrücken.

În schimb, formația gazdă a ratat o triplă ocazie prin Manuel Zeitz, Bone Uaferro și Brünker (45,+1). Antrenorul Toppmöller, vizibil nemulțumit, a făcut o dublă înlocuire la pauză. Acest lucru a făcut ca încercările de atac ale lui Frankfurt să fie mai convingătoare, jokerul Aurelio Buta lovind bara transversală dintr-un unghi ascuțit (61'). La scurt timp, Brünker a urmat o pasă lungă cu un șut cu stângul de la 12 metri. Kerber a finalizat apoi un contraatac și a dus scorul la 2:0

1 FC Saarbrücken - Eintracht Frankfurt 2:0 (0:0)

Înalta echipă de la Bayer Leverkusen a stăpânit cu ușurință sarcina obligatorie în Cupa DFB, dar își face griji în privința starului de la mijlocul terenului, Florian Wirtz. Echipa antrenorului Xabi Alonso s-a impus cu 3:1 (2:0) în fața divizionarei secunde SC Paderborn și s-a calificat în sferturile de finală, dar Wirtz a trebuit să fie înlocuit cu puțin timp înainte de pauză din cauza unei accidentări. Leverkusen rămâne neînvinsă în meciurile competitive din acest sezon și mai are șanse la titlu în trei competiții.

Ca și în Bundesliga până acum, Bayer are perspective bune de a obține al doilea triumf din 1993 încoace în cupă, în care au eșuat deja Bayern Munchen, deținătoarea recordului, și RB Leipzig, campioana în exercițiu. Werkself se află și în 16-imile de finală ale Europa League. Victor Boniface (12), campionul mondial Exequiel Palacios (28) și Patrik Schick (87) au marcat pentru liderul din Bundesliga. Între timp, Sebastian Klaas (83) a marcat golul egalizator.

Alonso a făcut cinci schimbări în echipa sa față de remiza de duminică, 1-1 cu Borussia Dortmund. Spaniolul a înlocuit întreaga sa linie de trei fundași și, așa cum era de așteptat, portarul Matej Kovar a început în poartă. În atac, internaționalul Jonas Hofmann a fost lăsat inițial liber, în locul său intrând Amine Adli. Schick, recuperat, a început și el pe bancă.

Antrenorul lui Paderborn, Lukas Kwasniok, a cerut echipei sale să țină jocul deschis cât mai mult timp posibil înainte de meci. Totuși, acest lucru a eșuat încă de la început.

Werkself a arătat de la bun început presingul său obișnuit, oaspeții au început curajos și au avut o șansă prin Kai Klefisch (3), dar Bayer a marcat cu prima sa ocazie la scurt timp după aceea. Josip Stanisic, împrumutat de Bayern, a centrat pentru Boniface, care a reluat mingea direct la colțul lung.

Echipa din divizia secundă a fost copleșită de jocul combinativ inteligent al liderului din Bundesliga, în mare parte doar alergând în spate - și apoi a trebuit să facă o înlocuire din cauza unei accidentări. Maximilian Rohr s-a accidentat după un duel cu Jeremie Frimpong și a fost înlocuit de Jannis Heuer (21 de ani).

Echipa lui Leverkusen a avut acum la îndemână pe cei de la Underdogs, iar Frimpong i-a jucat mingea lui Palacios la marginea suprafeței de pedeapsă, care a majorat avantajul cu un șut slab de la 16 metri. A urmat marea lovitură de umor: bijuteria de la mijlocul terenului, Wirtz, a primit o lovitură la gleznă, jucătorul de 20 de ani a părăsit terenul șchiopătând cu puțin timp înainte de pauză și a intrat la vestiare susținut de îngrijitori. Hofmann l-a înlocuit.

Bayer a ieșit de la vestiare cu și mai multă vigoare și a vrut imediat să forțeze o decizie. Alejandro Grimaldo cu un șut cu stângul (50') și Boniface după un corner (52') nu au reușit să-l învingă pe Pelle Boevink în poarta lui Paderborn, iar golul lui Hofmann a fost anulat pentru offside după proba video (53').