Werder Bremen: "Un meci care va marca o tendință" împotriva lui Augsburg

Werder Bremen dezamăgește pe toată linia în înfrângerea cu 2-0 la Stuttgart. Presiunea crește. Următorul meci de acasă este foarte important.

Șeful jucătorilor licențiați de la Werder, Clemens Fritz (dr), și Simon Rolfes, directorul sportiv....aussiedlerbote.de
Șeful jucătorilor licențiați de la Werder, Clemens Fritz (dr), și Simon Rolfes, directorul sportiv al lui Bayer Leverkusen, sosesc la stadion. Foto:.aussiedlerbote.de

Bundesliga - Werder Bremen: "Un meci care va marca o tendință" împotriva lui Augsburg

Șeful echipei de fotbalWerder Bremen, Clemens Fritz, a trebuit mai întâi să-și adune gândurile. Prestația șocant de slabă din înfrângerea cu 0:2 (0:1) de la Stuttgart îl lăsase pe fostul profesionist destul de supărat. Alb-verzii fuseseră complet lipsiți de orice șansă sâmbătă seara în Suabia. Se resemnaseră cu soarta lor fără să opună vreo rezistență.

Când Fritz a fost întrebat dacă aceasta a fost cea mai slabă prestație a echipei sale de până acum în acest sezon, nu a vrut să argumenteze. "Nu am toate minutele din acest sezon în minte acum, dar cred că se poate spune asta", a spus Fritz.

Cu a opta înfrângere a sezonului în cel de-al 13-lea meci, situația s-a înrăutățit considerabil pentru Bremen. Scurtul trend ascendent, cu cinci puncte din meciurile cu Union Berlin, VfL Wolfsburg și Eintracht Frankfurt, s-a stins din nou, iar locurile de retrogradare sunt la doar două puncte distanță. Următorul meci pe teren propriu cu FC Augsburg are acum o importanță uriașă. O nouă înfrângere și este posibil ca criticile la adresa antrenorului Ole Werner să crească din nou.

"Trebuie să câștigăm acest meci, avem nevoie de o prestație diferită din partea întregii echipe", a cerut căpitanul Marco Friedl. Fritz i-a luat și el la întrebări pe jucători: "Avem nevoie de o prestație diferită împotriva lui Augsburg. Altfel, nu va funcționa nici împotriva lui Augsburg".

Friedl nu a avut nicio explicație pentru prestația de la Stuttgart. "Am ratat tot ce se poate rata", a spus austriacul. "Nu-mi amintesc să fi fost jucat vreodată așa de o echipă - cu excepția poate a lui Bayern".

Într-adevăr, Bremen nu a avut nimic pentru a contracara în special viteza lui Stuttgart. "Tot ceea ce am făcut, am făcut mult prea încet", a recunoscut Werner cu sinceritate. "Mai ales în defensivă". Cel mai bun lucru la pauză a fost rezultatul. Pentru că VfB a irosit ocazii în primele 45 de minute, scorul a fost de doar 0:1 la pauză, datorită unui gol al fostului bremer Deniz Undav (minutul 17). Dar chiar și după pauză, Werder nu a intrat niciodată cu adevărat în luptă pentru un punct.

Abia după ce Serhou Guirassy a făcut 2-0 cu un sfert de oră înainte de final, dintr-un penalty, după o gafă anterioară a portarului lui Werder, Michael Zetterer, Bremen a intrat ceva mai bine în joc. În parte pentru că gazdele au luat-o puțin mai ușor după aceea. "Asta a dat de gândit, pentru că în niciun moment nu am avut sentimentul că am putea face ceva aici", a declarat veteranul Leonardo Bittencourt.

Următoarele zile vor fi acum pentru a-și ascuți din nou simțurile și pentru a preveni o prăbușire totală împotriva lui Augsburg. "Avem un meci foarte important săptămâna viitoare", a spus Werner, care ne-a avertizat însă să ne păstrăm calmul. "Totul este foarte strâns acolo jos în clasament și suntem pe bună dreptate acolo unde suntem", a spus antrenorul lui Werder. "Situația este cu siguranță dificilă, dar nu este ceva care ar trebui să ne surprindă complet".

Revizuirea clasamentului din Bundesliga pe pagina de start a lui Werder Comentarii pe pagina de start a lui Werder