Max Darj de la Berlin aruncă mingea spre poartă..aussiedlerbote.de

Vulpile din Berlin câștigă cu încredere la Chambéry

Echipa de handbal Füchse Berlin continuă să fie victorioasă în Liga Europeană. Clubul din Bundesliga s-a impus cu 36:31 (17:14) pe terenul reprezentantei Franței, Chambéry Savoie Handball, marți seara. Meciul a fost însă lipsit de semnificație, deoarece erau deja siguri de calificare. Ei merg în faza principală a grupelor în calitate de câștigători neînvinși ai Grupei G. Cei mai buni marcatori ai Berlinului au fost Moritz Sauter, cu opt goluri, și Max Darj, cu șapte.

Antrenorul Jaron Siewert i-a acordat o pauză superstarului Mathias Gidsel și nici măcar nu l-a luat cu el. De asemenea, a existat multă rotație încă de la început, iar tinerii au primit mult timp de joc. Berlinezii au fost deosebit de buni în apărare, în spatele căreia a strălucit portarul Dejan Milosavljev, cu mai multe parade.

Drept urmare, Berlinul a preluat conducerea încă din start. Cu toate acestea, ei s-au chinuit în atac pe alocuri. Au făcut prea multe greșeli tehnice. Totuși, cum și echipa franceză a făcut multe greșeli, vizitatorii au rămas în frunte și chiar au condus cu șase goluri la scurt timp după pauză (20:14).

Apărarea berlineză nu a mai fost la fel de compactă în repriza a doua, iar Chambéry a marcat din nou mai ușor. Totuși, Vulpile au avut mereu un răspuns și au putut să se bazeze în continuare și pe Milosavljev. Drept urmare, victoria nu a fost niciodată amenințată.