Vulpile au învins echipa de handbal a lui Hamburg grație reprizei secunde

Hans Lindberg (dr) de la Berlin aruncă mingea la poartă în fața lui Magnus Saugstrup de la SC....aussiedlerbote.de
Hans Lindberg (dr) de la Berlin aruncă mingea la poartă în fața lui Magnus Saugstrup de la SC Magdeburg..aussiedlerbote.de

Füchse Berlin a obținut o victorie importantă și muncită pe teren propriu în Liga Germană de handbal. Echipa din capitală s-a impus cu 37:31 (16:18) în fața lui HSV Hamburg, în fața a 9.000 de spectatori, duminică, în Max-Schmeling-Halle, cu casa închisă, după ce și-a îmbunătățit prestația în repriza a doua. Vulpile rămân astfel în fruntea clasamentului. Cei mai buni marcatori berlinezi au fost Hans Lindberg, cu zece goluri, și Lasse Andersson, cu nouă.

Cu toate acestea, oaspeții au început mai bine partida, în timp ce Vulpile au părut deconcentrate și au făcut o serie de greșeli în atac. Ei s-au distanțat rapid la 1:3. Portarul Dejan Milosavljev, care a fost atât de puternic în ultimele săptămâni, abia dacă a atins mingea. De partea cealaltă, berlinezii au eșuat în repetate rânduri cu șuturi deschise împotriva fostului Fox Jens Vortmann în poarta lui Hamburg.

Aproape fiecare atac al celor de la Hamburg s-a soldat cu un gol. Formația hanseatică a reușit să deschidă un ecart de doar trei goluri în prima repriză. Și deși Vulpile s-au îmbunătățit în ofensivă, problema defensivă a rămas. Gazdele nu au fost nici măcar la conducere în prima repriză.

După pauză, însă, Vulpile au trecut la treabă cu un cu totul alt limbaj corporal. Apărarea a acționat cu mai multă consecvență, iar Lasse Ludwig, aflat acum în poartă, a strălucit prin câteva parade. Au preluat apoi conducerea pentru prima dată cu un parțial de 5:0. Și au continuat să încheie meciul într-un mod impunător.