Jucătorii își întind brațele spre o minge de volei..aussiedlerbote.de

Voleibaliștii din Dresda înving Stuttgart

Voleibalistele de la Dresden SC și-au continuat seria de victorii în fața campioanei Germaniei. Echipa antrenorului Alexander Waibl a avut o prestație puternică și consistentă și s-a impus cu 3:1 (25:23, 23:25, 25:16, 25:23), sâmbătă, la Allianz MTV Stuttgart. A fost a cincea victorie consecutivă în Bundesliga pentru echipa din orașul de pe Elba și al optulea succes în toate competițiile.

În primul set, doamnele de la DSC au reușit să joace un joc de atac rapid și variabil de la o primire stabilă. În momentele critice, vizitatoarele au făcut mai puține greșeli decât formația din Stuttgart. Al doilea set a fost o altă bătălie de la egal la egal, de data aceasta cu finalul mai bun în favoarea gazdelor, a căror jucătoare de excepție Krystal Rivers (26 de puncte) a punctat în repetate rânduri.

Cu toate acestea, mai multe greșeli s-au strecurat din nou în jocul doamnelor de la MTV în setul al treilea. Drept urmare, Dresda a dictat mai clar acțiunea de la mijlocul setului, setterul Sarah Straube și-a asigurat un avantaj clar cu o serie de servicii, iar atacanta în diagonală Grace Frohling (23 de puncte), care a fost ulterior desemnată MVP, la fel ca Rivers, a găsit în repetate rânduri breșe în blocul advers.

Tabloul s-a schimbat inițial în repriza a patra. Stuttgart a revenit în joc și a condus cu 14:6, dar oaspetele nu au renunțat niciodată. S-au luptat punct cu punct cu un moral și o energie incredibile, și-au păstrat nervii în ultima fază strânsă și au transformat prima minge de meci după 110 minute pentru a-și asigura o victorie meritată.