Voleibalistele din Schwerin își prelungesc seria de victorii

SSC Palmberg Schwerin a vrut să se revanșeze în Bundesliga după ce a fost eliminată din competiția de cupă. Au reușit acest lucru cu o victorie clară împotriva lui Suhl. O nouă jucătoare și-a sărbătorit, de asemenea, debutul.

Sărbătorirea jucătorilor de la SSC..aussiedlerbote.de

Voleibaliștii de la SSC Palmberg Schwerin și-au revenit bine după înfrângerea din sferturile de finală ale Cupei. La patru zile după înfrângerea de la Vilsbiburg, echipa antrenorului principal Felix Koslowski a învins sâmbătă pe VfB Suhl Lotto Thüringen 91 cu 3:0 (25:16, 25:18, 25:18) și și-a apărat cu succes poziția de lider în clasament, obținând a șaptea victorie consecutivă.

Echipa din Mecklenburg a avut nevoie de câteva schimburi pentru a intra în meci în prima repriză, dar apoi a dominat dezbaterile și a obținut nouă mingi de set. Cu un start cu 6:0, SSC a deschis apoi drumul pentru a câștiga setul al doilea, dar a întâmpinat câteva probleme la începutul celui de-al treilea. Cu toate acestea, victoria nu a mai fost în pericol. Echipa lui Koslowski a clarificat în cele din urmă totul cu a treia minge de meci.

Cu câteva ore înainte de meci, clubul anunțase și semnătura Patriciei Llbarés Herrera. Internaționala spaniolă în vârstă de 27 de ani a fost adusă pentru a o înlocui pe Linda Bock, accidentată (ruptură de ligamente încrucișate), și a fost pe teren timp de câteva minute în toate seturile împotriva lui Suhl.