Voleibalistele din Dresda luptă pentru a douăsprezecea victorie

Voleibalistele de la Dresden SC și-au îndeplinit sarcina obligatorie în cea de-a opta zi din Bundesliga și s-au impus cu 3:1 (22:25, 25:19, 25:22, 25:15) în fața celor de la Ladies in Black Aachen, încă fără victorie. Echipa antrenorului Alexander Waibl a sărbătorit astfel a douăsprezecea...

Antrenorul echipei Dresda, Alexander Waibl, dă indicații. Foto:.aussiedlerbote.de

Volei Bundesliga - Voleibalistele din Dresda luptă pentru a douăsprezecea victorie

Voleibalistele de la Dresden SC și-au îndeplinit sarcina obligatorie în cea de-a opta zi din Bundesliga și s-au impus cu 3:1 (22:25, 25:19, 25:22, 25:15) în fața celor de la Ladies in Black Aachen, încă fără victorie. Echipa antrenorului Alexander Waibl a sărbătorit astfel a douăsprezecea victorie consecutivă în toate competițiile. Manșa secundă din 16-imile de finală ale Cupei CEV este deja programată marți, la Schwerin.

Dresda a avut dificultăți în a-și găsi ritmul la început în fața a 2833 de spectatori. După meciul dificil din Cupa CEV cu Schwerin de miercuri, echipa lui Waibl a părut puțin obosită fizic și psihic și a făcut prea multe greșeli ușoare.

Femeile de la DSC s-au îmbunătățit în repriza a doua, au servit cu mai multă presiune, și-au stabilizat recepția și apărarea și au fost acum mai eficiente și în atac. Două serii de servicii ale lui Grace Frohling și Sarah Straube le-au oferit un avantaj decisiv. Echipa gazdă a condus cu cinci puncte și în repriza a treia, dar Aachen a revenit. Cu toate acestea, echipa DSC și-a păstrat nervii în momentele critice și a dominat dezbaterile în repriza a patra cu jocul său puternic, acționând, de asemenea, la un nivel mai consistent decât adversarele sale la recepție și în apărare. Victoria a fost consfințită după 97 de minute.