Voleibalistele din Dresda au câștigat primul meci din 16-imile de finală

Jucători de volei pe minge..aussiedlerbote.de

Voleibalistele de la Dresdner SC s-au plasat într-o poziție bună pentru a ajunge în sferturile de finală ale Cupei Europene CEV. Echipa antrenorului Alexander Waibl s-a impus cu 3:0 (30:28, 25:23, 25:22) în fața a 1778 de spectatori, într-un meci foarte disputat, în prima manșă a 16-imilor de finală, împotriva SSC Palmberg Schwerin. Manșa secundă se va decide marțea viitoare la Schwerin. Câștigarea a două seturi ar fi suficientă pentru ca echipa din orașul de pe Elba să evolueze.

În primele două reprize, Schwerin a dictat inițial procedura cu sarcini puternice și cu o apărare inteligentă în blocaj și în teren. De asemenea, și-au fructificat mai bine șansele în atac decât DSC. Cu toate acestea, în ultima fază a primului set, elevele lui Waibl au luptat pentru fiecare minge cu pasiune și cu o apărare din ce în ce mai bună, respingând patru mingi de set ale adversarelor, iar Jennifer Janiska a transformat a doua minge de set.

Cele două echipe nu și-au cedat nimic nici în setul al doilea, iar formația din Dresda a reușit din nou să remonteze un deficit de cinci puncte și a ținut piept în faza decisivă. Serviciile bune ale înlocuitoarei Larissa Winter și un blocaj puternic au fost factorii decisivi. Asta le-a dat încredere. Dresda a jucat la un nivel ridicat încă de la început în repriza a treia, iar acum a făcut un joc mai consistent în toate elementele. O greșeală a celor de la Schwerin la a doua minge de meci a pus capăt duelului după 88 de minute.