Antrenorul echipei Dresda, Alexander Waibl. Echipa sa a ajuns în 16-imile de finală ale Cupei CEV....aussiedlerbote.de
Antrenorul echipei Dresda, Alexander Waibl. Echipa sa a ajuns în 16-imile de finală ale Cupei CEV europene..aussiedlerbote.de

Voleibalistele din Dresda au ajuns în 16-imile de finală

Echipa feminină de volei din Dresda a ajuns în 16-imile de finală ale Cupei Europene CEV. Echipa antrenorului Alexander Waibl s-a impus miercuri, acasă, cu 3:0 (25:21, 25:15, 25:23), după o victorie cu 3:0 în prima manșă, în fața campioanei Spaniei și câștigătoare a Supercupei, CV Gran Canaria. În runda următoare, echipa din orașul de pe Elba va înfrunta SSC Palmberg Schwerin, într-o confruntare din Bundesliga.

În fața a 1963 de spectatori, echipa din Dresda și-a pus adversarele sub presiune prin sarcinile lor, doamnele de la DSC s-au arătat de asemenea variabile în atac de la o primire stabilă și au fost bine așezate tactic în apărarea de bloc și de teren. În primul set, elevele lui Waibl au avut nevoie de puțin timp pentru a se adapta la formația schimbată a adversarelor și au comis câteva erori de serviciu. În setul al doilea, ele și-au făcut jocul mult mai încrezătoare. Câștigând setul al doilea, locul lor în 16-imile de finală nu mai era la îndemâna lor. Deși Alexander Waibl a dat șansa unor jucători din linia a doua să joace în setul al treilea, și acesta a fost în cele din urmă pentru DSC, iar victoria a fost perfectă după un total de doar 64 de minute.