Volei: Schwerin sărbătorește o victorie clară la Vilsbiburg

Mai întâi Bundesliga, apoi sferturile de finală ale Cupei: voleibaliștii de la SSC Palmberg Schwerin trebuie să înfrunte Vilsbiburg de două ori în decurs de patru zile. Prima apariție de sâmbătă se încheie impresionant.

Elles Dambrink a fost cea mai bună jucătoare împotriva lui Vilsbiburg..aussiedlerbote.de

SSC Palmberg Schwerin rămâne numărul unu în Bundesliga de volei feminin. Sâmbătă, echipa antrenorului principal Felix Koslowski s-a impus cu 3:0 (25:22, 25:16, 25:14) pe terenul celor de la Rote Raben Vilsbiburg și a sărbătorit astfel a șasea victorie în al șaselea meci. De asemenea, prin succesul clar obținut, câștigătorii Cupei și-au alimentat încrederea pentru confruntarea de miercuri din sferturile de finală împotriva acelorași adversari.

Cu toate acestea, SSC a avut totuși multe probleme cu gazdele în prima repriză. Abia la ultima fază, femeile din Mecklenburg au luat un mic avans și au valorificat prima minge de set pentru a se impune cu 1:0.

Setul al doilea s-a transformat apoi într-o afacere clară, chiar dacă între timp Vilsbiburg a redus deficitul la 11:12. În final, SSC a avut în total zece mingi de set. SSC a rămas concentrată în repriza a treia, s-a distanțat rapid la 15:5 și a clarificat totul cu a doua din cele unsprezece mingi de meci.