Visul de cupă al lui Homburg se încheie: 1-4 cu St. Pauli

Așa cum era de așteptat, clubul din Kiez a câștigat duelul dintre liderul diviziei secunde și liderul ligii regionale. Seria de invincibilitate a celor de la St. Pauli nu pare să se încheie în acest moment.

Tim Steinmetz (l) de la Homburg și Etienne Amenyido de la St Pauli se luptă pentru minge. Foto:.aussiedlerbote.de

Cupa DFB - Visul de cupă al lui Homburg se încheie: 1-4 cu St. Pauli

FC St. Pauli a stopat seria de succese a lui FC 08 Homburg în Cupa DFB și s-a calificat în sferturile de finală cu o victorie. Liderul diviziei secunde s-a impus marți seara cu 4:1 (1-1) în confruntarea cu prima echipă din Regionalliga West și s-a calificat în optimi.

Hauke Wahl (minutul 24), înlocuitorul Elias Saad (minutul 64), Marcel Hartel (minutul 69) și Johannes Eggestein (minutul 73) au marcat pentru St. Pauli, care rămâne neînvinsă în 18 meciuri competiționale interne în acest sezon, în fața a 12.232 de spectatori pe Waldstadion din Homburg. Markus Mendler egalase între timp pentru Homburg (28').

Conform desfășurării jocului, o situație de lovitură de departajare a dus la preluarea avantajului de către oaspeții superiori. Wahl a stat la pândă la al doilea stâlp după un corner și a tras cu un șut pe jos. Replica lui Homburg a venit doar patru minute mai târziu. Egalarea rapidă a venit grație unei greșeli în zonă și a portarului lui St. Pauli, Sascha Burchert, care nu a reușit să controleze o pasă de la Karol Mets. Mendler a intervenit rapid și a marcat pentru a face 1:1. Egalarea a părut inițial ca o încurajare. Meciul a devenit mai deschis, deoarece Homburg, outsiderul Homburg, a acționat ceva mai curajos și și-a căutat ocaziile în atac.

Cu toate acestea, golurile au fost marcate de vizitatori, care și-au asigurat victoria în nouă minute după pauză și au trecut în continuare în clasament. St. Pauli a revenit în sferturile de finală ale Cupei DFB pentru prima dată din sezonul 2021/22 și poate visa să ajungă în semifinale. Ultima dată când Hamburg a ajuns în optimi a fost în 2006, când a fost învinsă de FC Bayern Munchen.