Victorie la Nürnberg: Femeile de la Eintracht își prelungesc seria de victorii

Mingile de meci sunt așezate pe iarbă..aussiedlerbote.de

Fotbalistele de la Eintracht Frankfurt și-au îndeplinit cu ușurință sarcina obligatorie înaintea confruntării din Premier League cu FC Barcelona. Sâmbătă, în Bundesliga, formația din Hessi s-a impus cu 2:0 (1:0) pe terenul nou-promovatei 1. FC Nürnberg și este neînvinsă în nouă meciuri. Cu 14 puncte, echipa antrenorului Niko Arnautis se află deocamdată pe locul cinci.

Cu patru zile înainte de meciul de pe teren propriu cu câștigătorii Ligii Campionilor de la Barcelona, Eintracht nu a făcut mai mult decât era necesar pentru a lua cele trei puncte. Internaționala Laura Freigang a deschis scorul în minutul 24 pentru vizitatoare, pe care Lara Prasnikar (67) l-a prelungit după pauză.

Lucrurile au devenit din nou turbulente în ultimele faze. Mai întâi, Barbara Dunst (83') a ratat golul de 3:0 pentru Frankfurt cu un șut care a lovit stâlpul, înainte ca apărătoarea lui Nürnberg, Madeleine Steck (90'), să lovească bara transversală de la 20 de metri.