Victorie fără echivoc acasă pentru echipa de handbal din Kiel

Campioanele recordurilor au pus totul la punct încă de la început cu o victorie cu 39:30 (21:13) în fața celor de la Bergischer HC. O revenire și o prelungire de contract provoacă multă bucurie în Kiel Arena.

Antrenorul lui Kiel, Filip Jicha, sărbătorește după un gol. Foto:.aussiedlerbote.de

Handbal Bundesliga - Victorie fără echivoc acasă pentru echipa de handbal din Kiel

Echipa de handbal din Bundesliga THW Kiel a sărbătorit o victorie incontestabilă pe teren propriu. Campioana en-titre și deținătoarea titlului s-a impus duminică cu 39:30 (21:13) în fața celor de la Bergischer HC. Sven Ehrig și Niclas Ekberg au fost cei mai buni marcatori ai gazdelor, care rămân pe locul cinci în clasament, cu 20:10 puncte. Noah Beyer a marcat de opt ori pentru vizitatori, care au suferit a 24-a înfrângere în cea de-a 24-a întâlnire cu nord-germanii.

BHC a ținut jocul deschis doar până la 7:8 în minutul 10. După aceea, echipa antrenorului principal al lui Filip Jicha, de la THW, a controlat jocul și a continuat să-și mărească avantajul. În minutul 50, austriacul Nikola Bilyk a oferit echipei locale primul avantaj de zece goluri (33:23). Portarul lui Kiel, Tomas Mrkva, a jucat în forță. Cehul a avut 14 parade, respingând cu trei șuturi mai multe decât portarii lui BHC, Peter Johannesson și Christopher Rudeck la un loc.

Steffen Weinhold, fundașul stânga al lui THW, și-a sărbătorit revenirea după o accidentare de lungă durată la umăr. Jucătorul în vârstă de 37 de ani a intrat pe teren pentru prima dată în minutul 16 și a contribuit cu două goluri la victorie. În arenă a fost deja o mare bucurie înainte de meci, când a fost anunțată prelungirea contractului căpitanului Domagoj Duvnjak până la 30 iunie 2025.