Berlin Volleys a făcut următorul pas spre câștigarea Cupei Germaniei la volei pentru a șaptea oară în istoria clubului său. În semifinală, apărătorii cupei au învins SVG Lüneburg cu 3:2 (25:20, 21:25, 25:19, 16:25, 15:11) în fața a 3614 spectatori în Max-Schmeling-Halle, după un thriller de...

Mingi de volei așezate într-o sală. Foto:.aussiedlerbote.de

Cupa DVV - Victorie cu 3:2 în fața celor de la Lüneburg: BR Volei se califică în finala Cupei

Berlin Volleys a făcut următorul pas spre câștigarea Cupei Germaniei la volei pentru a șaptea oară în istoria clubului. În semifinală, apărătorii cupei au învins SVG Lüneburg cu 3:2 (25:20, 21:25, 25:19, 16:25, 15:11) în fața a 3614 spectatori în Max-Schmeling-Halle, după un thriller de cinci seturi. Adversara lor din finala de pe 3 martie de la Mannheim va fi Volleys Herrsching, care a învins Grizzlys Giesen cu 3:0 (25:20, 25:14, 25:14) în a doua semifinală.

Berlinezii învinseseră deja formația din Saxonia Inferioară cu 3:2 în cupă în sezonul trecut, dar în sferturile de finală.

De data aceasta, clubul din capitală a avut o prestație solidă în primul set împotriva vicecampioanei din Bundesliga. Ruben Schott, Timothee Carle și Johannes Tille au creat avantajele decisive cu o presiune mare la serviciu. Cu toate acestea, gazdele au ratat startul setului secund (2:8). Au revenit la un singur punct (15:16), dar nu au mai reușit să întoarcă setul în favoarea lor.

Voleibalistele au văzut doar pentru scurt timp egalarea setului ca pe un semnal de alarmă. Păreau să aibă lucrurile în siguranță sub control în repriza a treia, cu scorul de 22:11, dar Lüneburg a continuat să lupte viguros și și-a forțat adversarii în tie-break.

Acolo, punctul căpitanului Ruben Schott le-a oferit BR Volleys un avantaj de trei puncte pentru prima dată, la 11:8. Echipa s-a salvat apoi în mod obișnuit pentru final. Marek Sotola a transformat prima minge de meci cu un as.

BR Volleys, echipa de volei din Bundesliga, meciurile din 2023/24 Volleyball Bundesliga 2023/24, echipele din Cupa DVV, meciuri